Irak’ta son durum: Hayatını kaybedenlerin sayısı 65’e ulaştı

HABER MERKEZİ – Irak’ta devam eden hükümet karşıtı protestolarda can kaybı artmaya devam ediyor. Eylemlerde hayatını kaybedenlerin sayısı 65’e ulaşırken, eylemler de hız kesmeden devam ediyor.

Irak’ta başkent Bağdat başta olmak üzere ülkenin çeşitli kentlerinde devam eden hükümet karşıtı eylemler beşinci gününde.
Hiçbir siyasi grubun öncülük etmediği kitlesel protestolar 1 Ekim Salı gününden bu yana sürüyor.
Ülke genelinde ağırlıklı olarak güney kentlerinde eylemlerine devam eden protestoculara polis saldırıları da devam ediyor.
Reuters’a göre protestolarda yaşamını yitirenlerin sayısı 65’e yükselirken, AA’nın Sağlık Bakanlığı kaynaklarına dayandırarak verdiği haberine göre ise ölü sayısı 100’ü buldu.
Protestolarda bazıları ağır olmak üzere yüzlerce kişi de yaralandı.
Sadr erken seçim çağrısı yaptı
İnternet kesintilerinin yaşandığı, sokağa çıkma yasağı uygulandığı ve sosyal medya platformlarına erişim engelinin getirildiği Irak’ta Başbakan Adil Abdülmehdi, eylemcilerin “meşru taleplerini” duyduklarını ancak artık evlerine gitmeleri gerektiğini söyledi ve ‘reform’ sözü verdi.
Şii liderlerden Ayetullah Ali el Sistani de hem siyasi liderleri hem de göstericileri “çok geç olmadan” geri çekilmeye çağırdı.
Sistani, hükümeti ve meclisi, gerekli reformları gerçekleştiremedikleri ve halkın taleplerini karşılayamadıkları gerekçesiyle de eleştirdi.
Şii liderden Mukteda el-Sadr ise eylemlerin ‘daha fazla kan dökülmeden’ sonlanabilmesi için Başbakan Abdülmehdi’nin ve hükümetin istifa etmesi gerektiğini söyledi.
Hükümetin istifası ardından derhal erken seçimlere gidilmesi çağrısı yapan el-Sadr, seçimlerin Birleşmiş Milletler gözetiminde olması gerektiğini vurguladı.