İsrail askerleri Filistinli tutuklunun evini patlayıcıyla yıktı

İsrail askerleri tutuklu Filistinlinin Batı Şeria’da bulunan evine yerleştirdiği patlayıcıları patlatarak kullanılmaz hale getirdi.

Fotoğraf: Arşiv/AA

İsrail askerleri, Filistinli tutuklu Muhammed Muravvah Kabha’nın evini yıkmak için Batı Şeria’nın Cenin kentine bağlı Tura beldesine baskın düzenledi. Kabha’nın evini öğle saatlerinden itibaren kuşatma altına alan İsrail askerleri ile Filistinliler arasında arbede yaşandı.

İsrail güçleri Filistinlileri dağıtmak için göz yaşartıcı gaz, ses bombası ve plastik mermi kullandı. Beldede yaşanan olaylarda şu ana kadar yaralanan olmazken, İsrail güçleri Kabha’nın evini, altına yerleştirdiği patlayıcılarla havaya uçurdu.

İsrail makamları tutuklu Kabha’yı, 20 Aralık 2020’de işgal altındaki Batı Şeria’da Yahudi bir yerleşimciyi öldürmekle suçluyor. İsrail’in, saldırı düzenlediği iddia edilen Filistinlilerin evlerini yıkması, insan hakları örgütleri tarafından “toplu cezalandırma” anlamına geldiği için yoğun şekilde eleştiriliyor.

İşgal altındaki Doğu Kudüs’te 220 bin, Batı Şeria’da ise yaklaşık 500 bin Yahudi yerleşimci bulunuyor. Uluslararası hukuka göre, işgal altındaki topraklarda yer alan tüm Yahudi yerleşim birimleri yasa dışı kabul ediliyor.

AA – KUDÜS