İstanbul’da bazı kurumlara girişte HES kodu zorunluluğu

İstanbul’da 23 Eylül’den itibaren Covid-19 önlemleri kapsamında Valilik, kaymakamlıklar gibi bazı kamu kurumlarına girişte HES kodu zorunluluğu getirildi.

İstanbul Valiliği’nin açıklamasına göre; İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi kararıyla bazı kamu kurumlarında HES kodu uygulaması zorunlu hale getirildi. Açıklamada, evde izolasyona tabi tutulan Covid-19 tanılı ya da temaslısı bazı vatandaşların, acil işlerini gerekçe göstermek suretiyle evde izolasyon yükümlülüklerini ihlal ettikleri belirtilerek, “Sosyal hayata katılmak suretiyle halk sağlığını ciddi anlamda riske attıkları tespit edilmiştir.” denildi.

Açıklamada, bunun önüne geçilmesi amacıyla alınan karar şu şekilde aktarıldı: “Hayat eve sığar (HES) kodu uygulamasının 23.09.2020 Çarşamba gününden itibaren, Valilik, kaymakamlıklar, İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğü, Tapu ve Kadastro II. Bölge Müdürlüğü, ilçe nüfus müdürlükleri ve ilçe tapu müdürlüklerine randevu talepleri öncesi ve bu kurumlara girişlerde zorunlu olarak kullanılması, uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesi ve mağduriyete neden olunmaması kararları alınmıştır”

Kararlara uymayanlar hakkında idari ve adli işlemlerin başlatılacağı belirtildi.