İstanbul’da koronavirüs nedeniyle bazı etkinlikler iptal edildi

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı (İBB) İmamoğlu, koronavirüs salgınına karşı Şehir Tiyatroları gösterileri, İSMEK’teki eğitim faaliyetleri ve müze ziyaretlerinin mart ayı sonuna kadar iptal edildiğini açıkladı.

İETT hijyen tedbirleri Fotoğraf: İBB

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, ‘Küresel salgın’ ilan edilen yeni tip koronavirüse (Covid-19) karşı İETT’nin aldığı hijyen tedbirlerini yerinde inceledi. Daha sonra İETT’nin Edirnekapı Garajı’nda gazetecilere açıklamada bulunan İmamoğlu, insanlara virüs bulaşmasını engelleyici tedbirler almaya devam ettiklerini söyledi.

İBB sitesinde geçen bilgilere göre; Koronavirüs Hijyen Filosu’nda yer alan 30 aracın sayısını 40’a çıkaracaklarını ifade eden İmamoğlu, şöyle konuştu:

“Başta camiler, cemevleri, kilise, sinagog gibi ibadethaneler olmak üzere, ihtiyaç duyulan kamu alanlarımıza, insanların toplu bulundukları çalışma alanları, binalarımızın da olduğu toplamda 800 bin metrekarelik kapalı alanının dezenfekte çalışmasını yürütüyor arkadaşlarımız.”

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu İETT Edirne Garajı’nda denetim yaptı Fotoğraf: İBB

İBB olarak Sağlık Bakanı’nın açıklamalarını takip ettiklerini belirten İmamoğlu, “Sayın Valimizle dün konuştuk. Bugün, kendi kurumlarıyla yapacakları görüşmelerden sonra, ‘Bir iş birliği nasıl yapılabilir? İstanbul’la ilgili tedbirler nasıl alınmalı’ noktasında yan yana geleceğimiz konusunda bir karar birliğimiz oldu.” dedi.

‘Acil eylem planı hazırladık’

Tedbir alma konusunda bilgilendirmenin çok önemli bir konu olduğuna işaret eden İmamoğlu, kurum mecralarını bu anlamda kullanacaklarını belirtti. Bilgilendirme çalışmalarına, ilk olarak kurum çalışanlarıyla başladıklarını anlatan İmamoğlu, Sağlık Daire Başkanlığı kanalıyla acil eylem planı hazırladıklarını söyledi.

‘Bazı etkinlikleri iptal ettik’

İBB Ekrem İmamoğlu

Tedbirler kapsamında Mart ayı sonuna kadar bazı etkinlikleri iptal ettiklerini söyleyen İmamoğlu, Şehir Tiyatrolarının gösterileri, İSMEK’deki eğitim faaliyetleri ve müze ziyaretlerinin Mart ayı sonuna kadar iptal ettiklerini belirtti.

‘Vatandaşlarımızın telaşa kapılmamasını diliyoruz’

Vatandaşların salgını dikkate almalarını, önemsemelerini ama asla telaşa da kapılmamalarını dilediklerini belirten İmamoğlu, şunları kaydetti:

“Şeffaf bir ortam yönetilmesini diliyoruz her açıdan. Sadece İBB değil, sadece Sağlık Bakanlığı değil, bütün kurumların bu konuda şeffaf bir süreç yöneterek, vatandaşlarımızı doğru bilgilendirerek ama asal telaş yapmadan, gerekli tedbirleri almaları konusunda biz de uyarıyoruz.”

‘Toplu taşımada çok ciddi sayıda azalma söz konusu değil’

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan İmamoğlu, toplu ulaşımda azalma olup olmadığı yönündeki soruyu şöyle cevapladı:

“Arkadaşlarımın verdiği rakamlara göre, çok ciddi sayıda bir azalma söz konusu değil. Araçlarımızın hijyeniyle, dezenfektasyon çalışmasıyla ilgili en ufak bir tereddüdümüz yok. Ama insanların toplu olarak bir arada oldukları ortamda araçtan değil, birbirlerine dönük virüs geçişi sağlanacağından ötürü, sadece araç tedbiriyle olmaz.”

İmamoğlu, sağlık hassasiyeti olan hamile kadınların, bebeklerin toplu taşıma araçlarını kullanmamaları gerektiğini özellikle belirtmek istediğini ifade ederek, “Buna hassasiyet gösterilirse, sanırım yoğunluk bir nebze daha azalacaktır ve insanların birbiriyle olan temasları konusunda fayda sağlamış olacaktır.” dedi.

‘Gayet iyiyim’

Kendi sağlık durumu ile ilgili soruya İmamoğlu, “Normal mevsimsel bir salgın da var. Nezle, grip gibi ama pazartesi biraz serum alarak toparladık. Şimdi gayet iyiyim. Sadece pazartesi günü dinlendim. Onun dışında pazar günü Ankara’daydım. Gördüğünüz gibi gayet iyiyim.” yanıtını verdi.