İtalya’da koronavirüse karşı tedbirler arttırılıyor

İtalya Başbakanı Conte, koronavirüs salgınına karşı market ve eczane gibi temel ihtiyaçların karşılanabileceği yerlerin haricinde tüm mağaza ve işletmelerin kapatılacağını açıkladı.

Roma

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) nedeniyle son 3 haftadır olağanüstü günler geçiren İtalya’da vaka sayısındaki artışın önüne geçilemiyor. Bu nedenle hükümet pazartesi günü açıkladığı kısıtlayıcı tedbirlerin çerçevesini genişletti. İtalya Başbakanı Giuseppe Conte, dün akşam saatlerinde Facebook hesabından yaptığı canlı yayınla, salgına karşı mücadelede İtalyanlara gösterdikleri fedakarlıktan dolayı teşekkür etti.

‘Market ve eczane haricinde bütün işletmelerin faaliyeti askıya alındı’

Önceliklerinin her zaman İtalyanların sağlığı olduğunu belirten Conte, “Market ve eczane gibi temel ihtiyaçların karşılanabileceği yerlerin haricinde yarından itibaren ticari faaliyette bulunan tüm mağaza ve işletmeler kapatılacak. Bütün restoran, kafe, bar gibi işletmelerin faaliyetleri askıya alınmıştır. Evlere servis hizmeti yapılmaya devam edilebilecek.” dedi.

‘Marketler açık kalacak marketlere akın edilmemeli’

Mal ve hizmeti sunan tedarik zincirlerinin, taşımacılık, tarımsal faaliyetler, bankacılık, sigorta ve posta hizmetlerinin garanti edileceğini belirten Conte, benzinliklerin açık olacağını söyledi. Conte, marketlerin de açık kalacağını belirterek, marketlere akın edilmemesi gerektiğini söyledi.

‘Zorunlu olmayan tüm üretim departmanları kapatıldı’

Sanayi işletmeleri ve fabrikaların salgının bulaşmasını önleyecek nitelikte güvenlik koşullarına uymak koşuluyla açık kalabileceğini ifade eden Conte, zorunlu olmayan tüm üretim departmanlarının kapatıldığını duyurdu.

‘Önlemlerin sonucunu bir kaç hafta içinde alacağız’

Conte, salgın nedeniyle vaka ve ölü sayısının artmaya devam etmesi durumunda yeni önlemler de alabileceklerinin sinyalini verdi. Önlemlerin sonuçlarını birkaç hafta içinde alacaklarını kaydeden Conte, “Eğer hep birlikte bu kurallara uyarsak, bu acil durumdan en kısa zamanda çıkarız.” ifadesini kullandı.

Ölü sayısı 827’ye vaka sayısı 12 bin 462’ye yükseldi

İtalya’da 21 Şubat günü ortaya çıkan koronavirüs salgınında bugün itibarıyla hayatını kaybedenlerin sayısı 827’ye yükseldi. Covid-19 bulaşanların sayısı ise 12 bin 462’ye ulaştı.

İtalya’da pazartesi günü Lombardiya Bölgesi ve 14 kent için “kırmızı bölge” ilan edilmişti. İtalya’da hafta başında ülke genelinde hayata geçirilen kısıtlamalar sebebiyle başkent Roma’nın akşam saat 18.00’den sonra sokaklarının boşaldığı görüldü. Polislerin sokağa çıkanlara izin belgesi sorduğu belirtildi.

AA – ROMA