İYİ Partili Paçacı: Milletin vakfı gasp edildi

HABER MERKEZİ – İYİ Parti Ekonomi Politikaları Başkanı Cihan Paçacı, Vakıfbank hisselerinin Cumhurbaşkanlığı kararı ile Hazine’ye devredilmesine tepki göstererek, “Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün Vakıfbank hisselerinin satılabilir, devredilebilir veya el konulabilir hisse değildir.” diyerek kararın derhal iptal edilmesini istedi.

İYİ Parti Ekonomi Politikaları Başkanı Cihan Paçacı Vakıfbank hisselerinin Hazine’ye devri konusunda basın açıklaması yaptı. Paçacı, 3 Aralık gece yarısı yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararı ile Vakıflar Genel Müdürlüğüne ait yüzde 58,5 oranında çoğunluğu teşkil eden Vakıfbank hisselerinin Hazineye verildiğini belirterek, “Yani damadın emrine verilerek adeta peşkeş çekilmiştir.” dedi. Paçacı, Sermaye Piyasası Kanunu’na göre, Vakıfbank gibi halka açık olan şirketlerde yönetimi oluşturan çoğunluk hisselerinin değişmesi sonucunda ilgili kanundaki düzenlemelerin devreye girmesi gerektiğini söyledi.

Paçacı, el değiştiren yüzde 58,5 hisse devri sonucu 8 milyar 30 milyon 129 bin 185 TL ödenmesi gerektiğini belirterek, şunları kaydetti: “Vakıf gelirleri ile kurulduğu için Vakıflar Genel Müdürlüğü emaneten vakıflar adına bu bankayı yönetmekte ve Vakıflar Genel Müdürü Vakıfbank’ın Yönetim Kurulu başkanlığını yıllarca bu sıfatla üstlenmektedir. Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün Vakıfbank hisselerinin satılabilir, devredilebilir veya el konulabilir hisse değildir.”

Uzun süredir Vakıfbank’ın hazineye devredilebilmesi için çalışma yapıldığına işaret eden Paçacı, hatta bu amaçla 2013 yılında Ali Babacan’ın Hazine’den Sorumlu Bakan olduğu dönemde, Anayasa Mahkemesinden gerekli hukuksal gerekçe çıkarmaya çalışıldığını söyledi. Paçacı, “Bu yönteme yani zorla hukuku değiştirerek hukuksal olmayan biçimde bir mala el koymak ve ayrıca bu malın vakıf malı olması tarihsel bir hata ve hukuka karşı hile yapma çabasıdır.” dedi.

Kriz dönemi yaşanılan bu ekonomik ortamda bankanın satış işine girişilmesinin gerçekten kabul edilebilir bir durum olmadığına dikkat çeken Paçacı, “Eğer banka satışı bu fiyattan söz konusu olacaksa bankanın 4.1 milyar Amerikan Doları olarak belirlenen değeri de piyasa değerlerine göre oldukça düşüktür.” dedi.

“Vakıfbank’ın hisselerinin ne amaçla hazineye devredilmiştir? Sarayın gizli bir hedefi mi vardır?” sorularını yönelten Paçacı, bankanın gerçek sorunlu kredilerinin ödenmiş sermayeye oranının açıklanması gerektiğini söyledi. Paçacı, İYİ Parti olarak Cumhurbaşkanlığı kararının derhal iptal edilerek vakıf mallarına el atma vebali altında kalınmaması gerektiğini söyledi.