İYİ Partili Tatlıoğlu: Son 3 yıldır ekside bir ekonomik büyüme var

İYİ Parti Kalkınma Politikaları Başkanı Tatlıoğlu, son 3 yıldır toplam olarak ekside olan bir ekonomik büyümenin olduğunu belirterek, bunun Türkiye’nin ekonomik büyüme kabiliyetini sakatladığını söyledi.

Tatlıoğlu, “Yeniden bir korona ekonomik programı ortaya konmalıdır” dedi.

İYİ Parti Kalkınma Politikaları Başkanı İsmail Tatlıoğlu Fotoğraf: AA

İYİ Parti Kalkınma Politikaları Başkanı İsmail Tatlıoğlu, partisinin genel merkezinde basın toplantısı düzenledi. Toplantıda konuşan Tatlıoğlu, Covid-19 salgının başladığı mart ayından beri parti olarak iç piyasanın canlandırılması gerektiğini vurguladıklarını ve ekonomi yönetimine bu konuda çeşitli tavsiyelerde bulunduklarını belirtti.

‘Konaklama ve yiyecek sektöründe yüzde 40’lara kadar düşüşü söz konusu’

Tavsiyelerinin belli bir kısmının dikkate alındığını belirten Tatlıoğlu, ancak uygulamadaki etkilerinin beklenenlerin altında kaldığını söyledi. Tatlıoğlu, şöyle devam etti:

“İç piyasada belli bir toparlanma var, özellikle sanayide. Ama toplam olarak baktığımızda beklentileri karşılamadığını söyleyebiliriz. Bilhassa hizmet sektöründe bir yetersizlik söz konusu ve hizmet sektörü için yeniden bir program ve destek politikasına ihtiyaç olduğunu düşünüyoruz. Bilhassa konaklama ve yiyecek sektöründe yüzde 40’lara kadar bir düşüş söz konusu. Bildiğiniz gibi ekonominin ağırlıklı kısmına tekabül eden hizmet sektörünü iyi bir yere getirmek, toplam ekonominin gelişimi için de çok ciddi bir katkı olacaktır diye düşünüyoruz.”

‘Ekonomik canlanma nisan dönemlerine gelmedi’

Son noktadan bakıldığında ekonomideki canlanmanın henüz nisan dönemlerine gelmediğini ifade eden Tatlıoğlu, “Bu anlamda politikalarımız tekrar bir gözden geçirilmeli, son veriler ışığında yeniden bir revize ve korona ekonomik programı ortaya konmalıdır.” diye konuştu. 

‘Son 3 yıldır ekside olan bir ekonomik büyüme var’

Son 3 yıldır toplam olarak ekside olan bir ekonomik büyümenin olduğunu, bunun Türkiye’nin ekonomik büyüme kabiliyetini sakatladığına işaret eden Tatlıoğlu, Türkiye’nin dünya ortalamasının ve gelişmekte olan ülke ortalamasının altında kaldığını söyledi.

‘Siyasi zemin ekonomik alanı unuttu’

Türkiye’deki siyasi zeminin ekonomik alanı unuttuğunu belirten Tatlıoğlu, siyasi sorumlu olarak kimsenin milletin karşısına çıkarak “Durum şudur, yapacaklarımız bunlardan ibarettir.” diyerek sorumluluk almadığını söyledi.

‘Meclis açılır açılmaz ek bütçe tasarısı getirilmeli’

Tatlıoğlu, şunları kaydetti: “Kamu hem kendi hedeflerini, politikalarını yeniden revize etmeli hem de özel sektöre rehberlik etmelidir. Bu anlamda 1 Ekim’de Meclis açılır açılmaz bir ek bütçe tasarısı getirilmeli, Meclis hem ekonominin son durumunu, geldiği noktayı tartışmalı hem de kamu gelir gider dengesi yeniden değerlendirmeli hem de yıl sonu itibariyle son çeyrekte Türkiye’nin 2020 sonuçları revize edilmelidir.”

‘5 milyon üniversite öğrencisi öğrenim kredilerini geri ödeyemiyor’

Yaklaşık 5 milyon üniversite öğrencisinin öğrenim kredilerini geri ödeyemediğini, bu kredinin aylık gecikme faizinin yüzde 1,40 olduğunu aktaran Tatlıoğlu, bugün bankalarda bile böyle yüksek bir kredi faizinin söz konusu olmadığını, bu konuya acilen bir çözüm üretilmesi gerektiğini söyledi.

Kaynak: AA