Kadıköy’de 8 Mart buluşması

8 Mart Dünya Kadınlar Günü kapsamında Kadıköy’de düzenlenen buluşmada bir araya gelen kadınlar, “Alanları, sokakları doldurmaya devam edeceğiz” mesajı verdi.

İstanbul’da 8 Mart Kadın Platformu öncülüğünde “Özgürlüğümüzü Kazanacağız” şiarıyla Kadıköy’de bulunan Beşiktaş İskele Meydanı’nda “Büyük Kadın Buluşması” gerçekleştirdi.

Miting öncesi başlayan polis engellemelerine rağmen binlerce kadın birçok koldan gerçekleştirdikleri yürüyüşle mitinge akın etti. Yapılan yürüyüşlerde çevredeki yurttaşlar ve esnaf da kadınlara alkışlara destek verdi.  

Miting alanına gelen kadınlar, yapılan aramaların ardından alana giriş yapabildi. Polis, gökkuşağı renkli şemsiye ve flamalar ile Boğaziçi Üniversitesi öğrencisi Şilan Delibalta’nın kayyım rektör protestoları gerekçesiyle tutuklanmasına dikkat çekmek amacıyla taşınan “Şilan’a özgürlük” yazılı pankartın alana götürülmesine izin vermedi.

Polis yasağına karşı çıkan kadınlar, pankart ve dövizlerle alana giriş yaptı. Binlerce kadının akın ettiği buluşmada, kadınlar taleplerini içeren pankart açıldı, dövizler taşındı. Ayrıca alanda HDP’li kadın siyasetçilerin fotoğrafları taşındı. 

3 dilde açıklama

Zılgıtlar eşliğinde çekilen halaylarla başlayan mitingde, 8 Mart Kadın Platformu’nun üç dilde açıklaması okundu.

Açıklamanın Kürtçesi Şenay Kumuz, Türkçesi Nazlı Andan ve Arapçası İrem Kayıkçı tarafından okundu. Pandemi nedeniyle evlere kapatılmalarına rağmen isyanın sürdürüldüğü belirtilen açıklamada, kadınların dayanışmayı büyütmek ve özgürlüğü kazanmak için bir arada oldukları vurgulandı.

Kadınların, patriyarka, saray rejimi, sömürü ve erkek şiddeti karşısında, hayatlarını ve haklarını savunmaktan vazgeçmedikleri ifade edilen açıklamada, dünyanın dört bir tarafında kadınların isyanın devam ettiği belirtildi. 

İstanbul Sözleşmesi vurgusu

Dayatılan işsizlik ve yoksulluğa karşı kadınların emeklerine sahip çıktıkları, ekonomik özgürlük talebinde bulunduğu kaydedilen açıklamada, “Geçtiğimiz yıl boyunca ‘İstanbul Sözleşmesi Yaşatır’ demekten vazgeçmedik, her bulduğumuz fırsatta da söylemekten vazgeçmeyeceğiz. Erkek şiddetine karşı hayatını savunduğu için tutsak edilen kadın arkadaşlarımızın sesini sesimize katıyoruz. Özgür, eşit ve şiddetsiz bir yaşam için mücadele eden, prangalarla evlere, ilçelere hapsedilen bütün kadınlar için bir aradayız” denildi.

Miting sonrası gözaltı

Buluşma sonrası alandan çıkan ve taksiye binmek isteyen çok sayıda LGBTİ+ aktivistleri, polis tarafından araçlardan darp edilerek indirilmesinin ardından gözaltına alındı. Çevrede bulunan ve duruma tepki gösteren kadınlara da müdahale eden polis, çok sayıda kişiyi gözaltına aldı.

MA