Kadıköy’deki dernekler ve muhtarlar Surp Takavor Kilisesi’ne yapılan saygısızlığı kınadı

Kadıköy’deki bazı dernekler ve mahalle muhtarları, 3 kişinin Surp Takavor Kilisesi’nin duvarına çıkarak müzik eşliğinde oynamasına tepki gösterdi.

Kadıköy Esnaf Derneği (KADIDER), Moda Eğlence Yerleri Derneği (MODADER), Kadıköy Tarihi Çarşı Derneği üyeleri ile Caferağa Mahalle Muhtarı Zeynep Ayman ve Osmanağa Mahalle Muhtarı Serap Tuncer kilisenin önünde toplandı.

Grup adına açıklama yapan KADIDER Başkanı Tuncay Savaş, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını sonrası normalleşmeye geçiş sürecinin başından itibaren Kadıköy sakinleri ve esnafını derinden etkileyen olayların yaşandığını ifade etti.

Kadıköy’de oturan ve dışardan gelen kişilerin yaşam, eğlence anlayışı ve özgürlük düşüncesiyle bağdaşmayan eğlence tarzının rahatsızlık verici boyutlara ulaştığını aktaran Savaş, “Kadıköy sokaklarında yaşanan, eğlence adı altında sabahın ilk saatlerine kadar süren; ‘taşkınlık’, ‘sapkınlık’ veya adına her ne denirse densin kabul edemediğimiz olaylar, hepimizi üzüp endişelendirmiştir. Yaşanan olayları pandemi dönemi yasaklar sonrası bir çeşit toplumsal sıkışmanın deşarj olması olarak algılamak ve bir an önce bunun yok olacağına inanmak istiyoruz.” diye konuştu.

Savaş, Kadıköy’ün birbirinin inancına, ibadetine, ibadethanesine, saygı duyan insanların yaşadığı ağırlandığı bir yaşam yeri olduğunu anlatarak, “Geçtiğimiz hafta sonu Kadıköy Çarşı’da bulunan Surp Takavor Ermeni Kilisesi’ne yapılan saygısız davranışları şiddetle kınıyoruz.” dedi.

Yaşanan bu olayların Kadıköy’ün yapısına, burada yaşayan, buraya eğlenmeye gelen insanlara ve buradaki işletmelerin kültürüne ait olmadığını belirten Savaş, şunları kaydetti:

“Bizler Kadıköy esnaf dernekleri ve mahalle muhtarlarımızla Kadıköy kaymakamı, belediye başkanı, emniyet müdürü ile yaptığımız toplantıların sonucunda, Kadıköy’de yaşanan sorunların ortak akılla çözüme kavuşturulacağı konusunda hemfikir olduk. Surp Takavor Kilisesi’ne de yapılan saygısızlığın faillerinin ivedi bir şekilde yakalanıp adalete teslim edilmesini önemsiyoruz. Bu ve benzeri olayların olmaması için, biz de elimizden gelen katkıyı sunmaya ve yapılan her türlü çalışmaların destekçisi olmaya devam edeceğiz.”

Savaş, basın açıklamasının ardından Surp Takavor Kilisesi Yönetim Kurulu Üyesi Arman Hilkat’a çiçek verdi.

Kurban Bayramı tebriğinde bulunan Hilkat ise, derneklerin gösterdiği bu hassasiyeti önemsediklerini belirtti.

AA / İSTANBUL