Kadın Koalisyonu: Devlet kadına şiddetsiz yaşam hakkını tanımadı

Kadın Koalisyonu, iktidarın, İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararı ile kadınları her türlü şiddete karşı korumaktan vazgeçtiğini ilan ettiğini belirterek, “Devlet kadına şiddetsiz yaşam hakkını tanımadı.” dedi.

Kadınlar “İstanbul Sözleşmesi Bizim” demek için bir çok ilde sokaklara çıkmaya hazırlanıyor.

Fotoğraf: Depo Photos

Kadına yönelik şiddetle mücadelede önemli araçlardan biri olan İstanbul Sözleşmesi’ne yönelik bir süredir devam eden saldırılara karşı sürekli eylemde olan kadınlar, Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararına karşı da “ses” olmaya devam ediyor.

Kadınlar ‘İstanbul Sözleşmesi Bizim’ demek için sokaklara çıkıyor

Gece saatlerinde duyulan kararın ardından bir çok kadın platformunda, kadınların haklarını korumaya yönelik neler yapılabileceği tartışılmaya başlandı. Bugün de bir çok ilde “İstanbul Sözleşmesi Bizim” demek için kadınlar sokaklara çıkmaya hazırlanırken, sosyal medyada da #İstanbulSözleşmesiBizim etiketiyle kadınlar sözleşmeye sahip çıkmaya devam ediyor.

‘Çeklime kararı kadınların hayatına karabasan gibi indi’

Yüzlerce kadın örgütünün bileşeni olduğu Kadın Koalisyonu “Devlet kadına şiddetsiz yaşam hakkını tanımadı” başlıklı açıklama yaptı. Açıklamada, kadın cinayeti olmadan, şiddete maruz kalmadan geçirilen tek bir gün bile olmadığına dikkat çekilerek, “Bu cinayetleri ve şiddeti önlemek, katilleri cezasız bırakmamak için çaba gösterilmesini beklerken, bu gece Resmi Gazetede yayınlanan İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararı, kadınların hayatına bir karabasan gibi indi.” denildi.

‘İktidar kadınları şiddete karşı korumaktan vazgeçtiğini ilan etti’

İktidarın, İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararı ile kadınları her türlü şiddete karşı korumaktan vazgeçtiğini ilan ettiğine vurgu yapılan açıklamada, “Bu çekilme ilanının kadın katillerini, tacizcileri, tecavüzcüleri daha da cesaretlendireceği açıktır.” diye kaydedildi.

‘Devletin yetkisini kötüye kullandığı açıktır’

Ülke tarihinde ilk defa hem de “imza törenine ev sahipliği yapmaktan ve ilk imzacısı olmaktan gurur duyulduğu” açıklanan bir insan hakları sözleşmesinden imzanın çekildiğine işaret edilen açıklamada, şunlar ifade edildi:

“Bu çekilme kararı Anayasa’ya ve uluslararası insan hakları hukukuna aykırıdır. Karar, Anayasa’nın başlangıç ilkelerinin, değiştirilemez hükümlerinin ve temel hak ve özgürlüklere ilişkin düzenlemelerin ihlalidir. Anayasa’nın 14. Maddesine göre, insan haklarına aykırı faaliyetlerde bulunmak devletin yetkisini açıkça kötüye kullanımıdır.

Yasal güvencelerimize dokunsanız da biz kadınlar hayatlarımız ve şiddetsiz bir dünya için mücadelemize devam edeceğiz. Kadınlar olarak dokunulmaz, devredilmez, vazgeçilmez temel hak ve özgürlüklerimizden vazgeçmeyeceğiz. Şiddetsiz bir dünya mümkün! İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmeyi reddediyoruz! İstanbul Sözleşmesi Yaşatır, İstanbul Sözleşmesini Yaşatacağız!”

‘Siyasi pazarlık konusu edildik unutmayacağız!’

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Twitter hesabından yaptığı paylaşımda “İstanbul Sözleşmesi’ni kaldıranlara karşı topyekün mücadeleye çağırıyoruz!” dedi. “Kararı geri çek Sözleşmeyi uygula” ifadelerinin yer aldığı paylaşımda, Kadın Meclislerinin bir çok ilde yapacakları eylemlere katılma çağrısı yapıldı.

Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu, Twitter hesabından Resmi Gazete’de yayımlanan kararı işaret ederek yaptığı paylaşımda, “28 çeken Şubat ayında 35 kadın katliamı varken üstelik masalarda siyasi pazarlık konusu edildik. Unutmayacağız.”

‘İstanbul Sözleşmesi Bizim’ animasyonu

Kadının İnsan Hakları – Yeni Çözümler Derneği, “İstanbul Sözleşmesi Bizim” animasyonu hazırladı. Animasyonda, şiddete maruz kalmış 3 kadının hikayesi üzerinden, İstanbul Sözleşmesi etkin bir biçimde uygulansaydı hayatlarının nasıl değişeceği anlatılıyor.

Yeni1Mecra