Kadın Yazısı Festivali II ‘Aslında’ ile devam ediyor

Bu yıl ana teması ‘Aslında’ olan Kadın Yazısı Festivali II devam ediyor. 60’a yakın konuşmacının yer alacağı festivalde ‘Aslında’ ana teması ile tüketilmiş kavramlardan uzak yeni bir düşünce biçimine teşvik hedefleniyor.

Festivalde düzenlenecek etkinliklerde ‘Aslında’ kavramı, “Hepimizin uzlaşabileceği bir ‘asıl’ var mı? ‘Aslolan’ bilinebilir mi? Aslında ile başlayan söyleyişlerde ‘asıl’ olmayan da vurgulanmıyor mu? Bu ikilik bize ne gösteriyor? ‘Aslında’ dediğimizde itiraz etme hakkımızı mı kullanmış oluruz? Söylenmişi tekrarda ısrar mı ederiz yoksa söylenmemişi, söylenip de duyulmayanı mı seslendiririz?” sorularıyla hangi anlamlara geldiği araştırılacak.

‘Aslında’ ile kadın yazısı daha iyi kavranacak

‘Aslında’nın hangi anlamlara gelebildiğini araştırmanın ‘kadın yazısı’nı daha iyi kavramak açısından önemli olduğuna vurgu yapılan programda, festivalin 4 günü de ‘Aslında Beden’, ‘Aslında Yuva’, ‘Aslında Sır’, ‘Aslında İsyan/İtiraz’ başlıklı dört kavram etrafında konuşmalara ayrıldı.

Festivalin bugünkü programı ise Kadın Eserleri Kütüphanesi ve Bilgi Merkezi’nde ‘Aslında Yuva’ (ev, kent, doğa, göç) temasıyla “Muhtemel Yuvalardan Sızanlar” ve “Çocuk Edebiyatı ve Yuva” başlıklı iki panel ve söyleşilerle devam edecek.

Festival ücretsiz ve herkese açık

24 Kasım’a kadar İstanbul’da 5 mekanda gerçekleştirilecek olan festivalde, 5’i yurtdışından 60’a yakın konuşmacı yer alacak. Festivalde, panel, sergi, söyleşi, şiir okumaları ve tiyatro gösterilerinin yer alacağı çok sayıda etkinlik ücretsiz ve herkese açık olacak. Festival programına www.kadinyazisi.com adresinden ulaşılabilir.