Kadına şiddeti engellemek isterken ölüme neden olan genç tutuklandı

Konya’da kız arkadaşına şiddet uygulayan Özgür Duran’a engel olmak isterken ölümüne neden olan 20 yaşındaki Kadir Şeker tutuklandı.

Çok üzgün olan baba Cengiz Şeker, oğlunun bir insanı kurtarmaya çalıştığının yargılamada göz önünde bulundurulmasını istedi.

Kadir Şeker’in serbest bırakılması için imza kampanyası başlatıldı.

Konya’nın Selçuklu ilçesinde Kosova mahallesinde bir parkta kız arkadaşına şiddet uygulayan Özgür Duran’a engel olmak isteyen Kadir Şeker (20), olaya müdahale etmek istedi. Anadolu Ajansı’nda geçen bilgilere göre; Şiddeti engellemek isteyen Şeker, kız arkadaşına şiddet uygulayan Özgür Duran’ın sözlü ve fiziki müdahalesine maruz kaldı.

Duran, Şeker’in boğazını sıkarak yere yatırıp yumruk attı. Şeker, kurtulduktan sonra kaçtı. Duran bir süre Şeker’i kovaladı ve yakaladıktan sonra yeniden darp etmeye başladı. Duran, boğuşma sırasında aldığı bıçak darbesiyle yere yığıldı. Şeker, olay yerinden kaçtı.

Göğsüne aldığı yara nedeniyle olay yerine çağrılan ambulansla Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesine kaldırılan Duran, müdahaleye rağmen hayatını kaybetti.

Kadir Şeker’in yüzünde ve boğazında darp izleri

Polis ekipleri, Şeker’i ikamet ettiği teyzesinin evinde gözaltına aldı. Asayiş Şube Müdürlüğü’ne getirilen Şeker’in göz yaşlarını tutamadığı, yüzünde ve boğazında darp izleri olduğu dikkat çekti.

‘Kadının darp edildiğini görünce müdahale ettim’

Şeker, polisteki sorgusunda; bir kadının darp edildiğini gördüğünü, buna dayanamayarak müdahale ettiğini anlattı. Bunun üzerine Duran’ın kendisini de darp etmesi üzerine olay yerinden kaçtığını belirten Şeker, kendisini kovalayan Duran’la boğuşma yaşandığını anlattı.

Duran’ın 19 suçtan kaydı bulunuyordu

Emniyetteki işlemleri tamamlanan ve adliyeye sevk edilen Kadir Ş, çıkarıldığı Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği tarafından “Kasten öldürme” suçlamasıyla tutuklandı. Hayatını kaybeden ve kız arkadaşı Ayşe D.’ye şiddet uygulayan Duran’ın 19 suçtan kaydının bulunduğu belirtildi.

Baba Cengiz: Bugüne kadar hiçbir kavga yaşamadı

Şeker’in babası Cengiz Şeker ise gazetecilere yaptığı açıklamada, oğlunun üniversiteye hazırlanan başarılı bir öğrenci olduğunu söyledi. Gece yaşanan olaydan dolayı çok sarsıldıklarını anlatan gözü yaşlı baba Cengiz Şeker, şöyle konuştu:

“Oğlum karıncayı dahi incitmeyen, bugüne kadar kavga ve tartışma yaşamamış bir çocuk. Akşehir Fen Lisesi mezunu, tıp fakültesine girmek için üniversite sınavına hazırlanıyordu. Darp edildiğini görünce kadını kurtarmak için araya giriyor. Bu sırada saldıran kişi oğlumu dövmüş ve kovalamış. Oğlumun yüzünde ve boynunda ağır yaralar var. Boğazını sıkmış, elinden zor kurtulmuş. Arbede anında ise bıçaklama olayı olmuş. Nasıl olduğunu bilmiyoruz. Çok üzgünüm. Ölenin ailesine de başsağlığı diliyorum.”

‘Oğlum bir insanı kurtarmaya çalıştı’

Baba Cengiz Şeker, oğlunun çok sıkı çalıştığını belirterek, “Bu talihsiz olay başımıza geldi. Oğlum orada kadını kurtarmaya çalışıyordu. İnsanı kurtarmaya çalışıyordu ve bunun için adeta kendini feda etti. Bunların yargılamada göz önünde bulundurulmasını istiyorum.” diye konuştu.

Kadir Şeker için kampanya

Kadir Şeker’e twitterda #KadiriçinAdalet etiketi ile destek paylaşımları yapıldı. Destek paylaşımlarında, Kadir Şeker’in belki de bir kadın cinayetini önlendiğine dikkat çekilerek, olayın meşru müdafaa olarak görülmesi istendi. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’ndan Ayşen Ece Kavas twitter hesabında “Bir kadın cinayetini engelleyen Kadir tutuklanmış. 23 kez kapınıza gelen Ayşe Tuba Arslan’ın katilini her defasında serbest bıraktınız. Kadir başka bir Ayşe’yi kurtarmış.” paylaşımında bulundu.

change.org’da da Kadir Ş.’nin serbest bırakılması için “Kadir Şeker Tutuksuz Yargılanmalı” imza kampanyası başlatıldı.