Diyarbakır Barosu’ndan gözaltılara tepki

DTK’ye yönelik yürütülen soruşturma kapsamında aralarında çok sayıda avukatında bulunduğu gözaltı operasyonlarına tepki gösteren Diyarbakır Barosu, “Yargı reformu, avukatlar ve sivil toplum örgütü temsilcilerinin gözaltına alınmasıyla başladı” dedi. 

Diyarbakır Barosu, Demokratik Toplum Kongresi’ne (DTK) yönelik yürütülen soruşturması kapsamında 101 kişi hakkında verilen gözaltı kararına ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.

Açıklamada, Diyarbakır Barosu’na üye en az 17 avukat ile Şırnak ve Adıyaman Barosunda görevli iki avukatın gözaltına alındığı bilgisi paylaşıldı.  

‘Baro’nun sesi kısılmak isteniyor’

Avukatlara ve sivil toplum alanında çalışan hak örgütlerine yönelik uzun zamandan bu yana sistematik bir şekilde baskı, tehdit ve gözaltı operasyonlarının yapıldığına dikkat çekilen açıklamada, “Yargı reformu, avukatlar ve sivil toplum örgütü temsilcilerinin gözaltına alınmasıyla başladı” denildi.  

‘Yargı talimatla hareket ediyor’

Gözaltılarla hukukun ayaklar altına alındığı, yargının iktidarın emir ve talimatlarına göre hareket ederek avukatları baskılamaya çalıştığı ifade edilen açıklamada, “Demokrasinin ve hukuk devleti olma iddiasının rafa kaldırılmasının yarattığı yıkımı ve felaketi görmeyen aklın, bu ülkenin bir arada barış içinde yaşama bağını ortadan kaldırmaya götüren yolun taşlarını döşediklerini bilmelidir” diye belirtildi. 

‘Serbest bırakın’

Açıklamada, güvenlik endeksli yürütülen, kişi özgürlüğü ve güvenliği ile hukuk güvenliğini ortadan kaldıran bu ‘hukuk dışı’ operasyonlara son verilmesi, gözaltına alınan kişilerin derhal serbest bırakılması talep edildi.   

Baro, yürütülen soruşturmanın detaylarına ilişkin gün içerisinde açıklama yapılacağını duyurdu.