Kadınlar şiddete karşı sokaklardan seslendi: Çaresiz değiliz

Artan kadın cinayetlerine ilişkin Diyarbakır, Van, Urfa, Adana, Hatay, Mersin’den seslenen kadınlar, şiddete karşı mücadelelerinin süreceğini belirterek, “çaresiz değiliz” dedi.

Mersin Kadın Platformu

Artan kadın cinayetlerine yönelik tepkiler sürüyor. 2020 yılının son haftasında Aylin Sözer, Selda Taş, Vesile Dönmez ve Betül Tuğluk’un erkekler tarafından öldürülmesiyle kadınlar, yılın son gününde de bir çok merkezde bir araya gelerek sesini yükseltti.

‘Kadına karşı şiddete dur demek tüm toplumun görevi’

Van’da bulunan Star Kadın Derneği, dernek binasında açıklama yaptı. Açıklamayı yapan Star Kadın Derneği Başkanı Serap Güvenç, kadına yönelik şiddetin cinayetle sonuçlandığını belirterek, “Kadınlar öldürülüyor, tecavüze maruz kalıyor, işkenceye uğruyor. Sadece kadınlar değil, çocuklar da bütün bu şiddete maruz kalanlardan.” dedi.

Kadına yönelik şiddete “dur” demenin tüm toplumun görevi olduğunu vurgulayan Güvenç, dünyada her 4 kadından birinin şiddete maruz kaldığına dikkat çekti. Güvenç, faillerin 6284 sayılı yasanın ve İstanbul Sözleşmesi’nin uygulanmamasından cesaret aldığını ifade etti. Güvenç, açıklamanın devamında şu ifadeleri kullandı:

“Şiddetle ‘terbiye’ edilmeye çalışılan kadınların hayatına, bedenine, emeğine, arzularına ve hayallerine sahip çıkmak için bizler buradayız. ‘Yaşamak istiyoruz’ demek için, kadın katillerine, çocuk istismarcılarına, nefret, kıskançlık cinayetlerine ‘dur’ demek için buradayız. Çaresiz değiliz.”

HDP’li vekiller Diyarbakır’daki açıklamaya destek verdi

Eğitim Sen Diyarbakır 1 Nolu Şube Eşbaşkanı Emine Akşahin

Diyarbakır’da da Dicle Amed Kadın Platformu (DAKP),  Merkez Yenişehir ilçesindeki bir park içerisinde açıklama yaptı. Açıklamada, “Kadın kırımı erkek iktidarın sonucudur” pankartı açılarak, “erkek vuruyor, devlet koruyor”, “erkek değil, gerçek adalet”, “susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz” ve “jn, jiyan, azadî” sloganları atıldı. Açıklamaya HDP Diyarbakır milletvekilleri Remziye Tosun ve Semra Güzel de katılarak destek verdi.

‘Cinayetlerle kadınlar her gün eksiliyor’

Platform adına açıklama yapan Eğitim Sen Diyarbakır 1 Nolu Şube Eşbaşkanı Emine Akşahin, 2020 yılı içerisinde 382 kadının katledildiğini, bundan kaynaklı kadınların her gün eksildiğini dile getirdi. AKP-MHP iktidarın kadınlara yönelik politikaları üzerinde duran Akşahin, işlenen kadın cinayetlerinin bu politikalardan bağımsız olmadığını vurguladı.

Dicle Amed Kadın Platformu

‘Gerçek yargı ile hesap soracağız’

Akşahin, şiddete karşı duran, tacizleri ifşa eden ve başkaldıran kadınların da iktidarın zor aygıtlarıyla susturulmaya çalışıldığını söyledi. Kimsenin kadınların yaşamlarına müdahale edemeyeceğini söyleyen Akşahin, kadın özgürlükçü bir sistem kuruluncaya kadar mücadele edeceklerini ifade etti.

Akşahin, katledilen kadınların hesabını erkek yargı ile değil, gerçek yargı ile soracaklarını belirtti.

‘Katledilen kadınlar isyanımızdır’

Adana Kadın Platformu, Heykelli Park’ta bir araya gelerek, kadın cinayetlerini protesto etti. Açıklamada, “Katledilen kadınlar isyanımızdır, İstanbul Sözleşmesi uygulansın” pankartı açılırken, katledilen kadınların fotoğrafları taşındı. Kadınlar sık sık, “Katledilen kadınlar isyanımızdır”, “Yaşasın kadın dayanışması” ve “Jin Jiyan Azadi” sloganları attı. 

‘İstanbul Sözleşmesinin uygulanmamasını kadınlar yaşamlarıyla ödüyor’

Platform adına açıklamayı okuyan Avukat Sevil Aracı Bek, şunları ifade etti: “Kadın cinayetlerini önleme sorumluluğu olan kolluk güçleri, adli makamlar, bakanlıklar ve TBMM görevini yapmıyor.  İktidar, İstanbul Sözleşmesi’ni uygulamak bir yana sözleşmeden geri çekilmeyi tartışıyor. Cezasızlık politikalarının, İstanbul Sözleşmesi’nin uygulanmamasının bedelini kadınlar yaşamlarıyla ödüyor. Asıl katillerin kadını koruyamayan devlet ve yargı sistemi olduğunu çok iyi biliyoruz.”

Kadınlar olarak bu düzenlemeye karşı örgütlülüklerini savunmaya devam edeceklerini belirten Bek, “Katilleri tanıyoruz. Haklarımız ve yaşamlarımız için alanlarda mücadele etmeye devam edeceğiz” dedi.

Mersin Kadın Platformu

‘İstanbul Sözleşmesi mor çizgimizdir vazgeçmiyoruz’

Mersin Kadın Platformu da Özgür Çocuk Parkı’nda basın açıklaması yaptı. Açıklamaya, HDP Mersin Milletvekili Fatma Kurtulan, HDP Mersin İl Eşbaşkanı Gülbahar Şöfer, Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) Eş Genel Başkanı Canan Yüce’nin yanı sıra çok sayıda kadın katıldı. “İstanbul Sözleşmesi mor çizgimizdir, vazgeçmiyoruz” pankartının açıldığı açıklamada, “Kadın cinayetleri politiktir”, “Yaşamak istiyoruz” ve “Öz savunma haktır” dövizleri taşındı.

Mersin Kadın Platformu Üyesi Ayşegül Göçmen, kadınların eşit, özgür ve adil bir yaşam mücadelesi büyüdükçe, erkek egemen sistemin saldırıları da kendisini örgütlediğini söyledi. Açıklama “Erkek adalet değil gerçek adalet” ve “Katledilen kadınlar isyanımızdır” sloganlarıyla son buldu.

‘Artık tahammülümüz kalmadı’

Hatay Kadınlar Birlikte Güçlü Platformu, Köprübaşı’nda bir araya geldi. Platform adına açıklama yapan Selver Büyükkeleş, şunları ifade etti:

“Artık tahammülümüz kalmadı. Sayısal verilerle kadına yönelik şiddeti manipüle etmekten vazgeçin, ‘aile düzeni’ adı altında kadınlara rol biçmekten vazgeçin, erkekleri kışkırtmaktan ve yanlarında durmaktan vazgeçin. 6284 ve İstanbul Sözleşmesi’ni etkin uygulatarak yükümlü olduğunuz sorumlulukları yerine getirin.”

‘Kadını öldüren cezasızlık politikasıdır’

Urfa’da da Özgür Kadın Hareketi (TJA), HDP Kadın Meclisi ve KESK Urfa Kadın Meclisi HDP il binası önünde ortak açıklama yaptı. Açıklamaya, HDP Milletvekili Ayşe Sürücü, barış anneleri ve çok sayıda kadın katıldı. Açıklamada “Kadın cinayetleri politiktir” pankartı açıldı. 

Ortak açıklamayı okuyan HDP İl Eşbaşkanı Emine Çetiner, “Kadını öldüren kadınların can havli ile başvurduğu kadın kurumlarının kapatılmasıdır. Kadını öldüren, devletin cezasızlık politikasıdır. Kadını öldüren, iktidarın ve dilinin erkek olmasıdır.” şeklinde konuştu.

Kaynak ve Fotoğraflar: MA