Kadınlardan ‘RadioJin’ projesi

Kültür için Alan’ın desteğiyle “RadioJin Kadınlar İçin Podcast Eğitimi ve Üretimi Projesi” hayata geçiriliyor.

Kültür için Alan tarafından 2021 yılında hibe desteği alan RadioJin, dünyanın her yerinde yükselen, yaratıcı araçları ve eylem çeşitliliği ile ilham veren kadın mücadelelerinin, dijital dünyada da etkili ve görünür kılınması gerektiğine inanan bir grup kadın tarafından oluşturuldu. “RadioJin Kadınlar İçin Podcast Eğitimi ve Üretimi Projesi”, kadınların podcast dünyasında da kendilerini ifade edebilmeleri, toplumsal cinsiyet eşitsizliğine dair itirazlarını dile getirebilmeleri ve tüm kadınlık hallerini sansürlemeden paylaşabilmelerine olanak sağlıyor.

Eğitimlerin ilki 19 Haziran’da 

Bu proje ile kadınların hem patriarkal dil karşısında feminist dil oluşturabilmeleri hem de podcast üretimi konusunda yeterli teknik bilgiye erişebilmeleri hedefleniyor. Farklı zaman aralıklarında 18’er kişilik iki ayrı grupla gerçekleştirilecek eğitimlerin ilki 19 Haziran-14 Temmuz tarihleri arasında; online, yüz yüze ve RadioJin ofisinde randevu sistemiyle gerçekleştirilecek kayıtlardan oluşuyor.

Eğitimler, toplumsal cinsiyete dayalı ayrımcılığın medya-iletişim dilindeki yansımaları ve bunlar karşısında podcast üretirken alternatif bir dilin nasıl kurulabileceği; podcast dünyasında neler olduğu ve içerik üretmek için gereken aplikasyonların nasıl kullanılacağı gibi odakları kapsıyor. Diğer taraftan bu eğitimler sonrasında dileyen katılımcılara RadioJin ekibi bünyesinde podcast dünyasında kadın dayanışma ağı oluşturabilmenin ve içeriklerini zenginleştirebilmelerinin imkânı sunuluyor.

Çalışma Diyarbakır ve çevre illerde yaşayan kadınları kapsıyor

İlk grup için son başvuru tarihi 12 Haziran olarak belirlenirken, ikinci grup için program ve başvuru formu Temmuz’da paylaşılacak.

Eğitimlere katılım için başvuru koşulları ise şöyle:

*Yazılı ve görsel basında muhabirlik, editörlük, gazetecilik faaliyeti yürüten; kültür ve sanat alanında kadın eksenli çalışmaları olan; kadın hakları alanında mücadele eden,

* Diyarbakır veya çevre illerde yaşayan,

* Bir ay boyunca haftada ortalama 4 gün sürecek online ve fiziksel eğitimlere düzenli olarak katılmayı taahhüt eden,

* Kişisel bilgisayarı olan (uygulamalı dersler için) tüm kadınların başvurularını bekliyoruz.”

Başvuru linkine buradan ulaşılabilir: https://docs.google.com/forms/d/1blfiPy7d7vOCREmmxs9KTcvZHUIGtV-Ut8F8PDs1FsQ/viewform?edit_requested=true

MA / DİYARBAKIR