Sırbistan’da hükümetin Covid-19 kararlarına karşı eylemler yayılıyor

Sırbistan’da Covid-19 salgınına karşı hükümetin açıkladığı yeni kararları protesto etmek amacıyla başkent Belgrad’da başlayan gösteriler diğer şehirlere yayılarak devam ediyor.

Sırbistan’da Covid-19 salgınına karşı hükümetin açıkladığı yeni kararları protesto amacıyla önceki gün başkent Belgrad’da başlayan gösteriler diğer şehirlere yayıldı. Anadolu Ajansı’nın geçtiği bilgilere göre; Belgrad’ın yanı sıra Nis, Kragujevac ve Novi Sad gibi diğer büyük şehirlerde de protesto eylemleri yapıldı.

Göstericiler ulusal meclis binasına girmek istedi

Belgrad’daki ulusal meclis binası önünde toplanan binlerce gösterici, polisin güvenlik kordonunu aşarak binaya girmek isterken, emniyet güçleri göz yaşartıcı gazla göstericilere müdahale etti. Ülkedeki muhalefet kanadından da destek alan göstericiler, polislere sert cisimler atarken, çıkan arbedede muhalif Özgür Halk Hareketi Başkanı Sergej Trifunovic de başına darbe aldı.

Covid-19 tedbirlerine tepki amacıyla başlatılan ancak geniş katılımlı hükümet karşıtı protesto gösterilerine dönüşen olaylarda, Novi Sad şehrindeki radyo ve televizyon binasının kapısı taşlarla kırıldı.

Çok sayıda kişi gözaltına alındı

Olaylı devam eden gösterilerde, sık sık polisle protestocular arasında arbede yaşandı. Polisin yoğun göz yaşartıcı gaz kullandığı gözlenirken, göstericiler de emniyet mensuplarına sert cisimler atarak karşılık veriyor. Protestolarda çok kişinin yaralandığı ya da gazdan etkilendiği, çok sayıda göstericinin de gözaltına alındığı görüldü.

Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, bugün düzenlediği basın toplantısında, ülkedeki barışı ve huzuru hiç kimsenin bozmasına izin vermeyeceğini ifade etti.

Ne olmuştu?

Yaklaşık 7 milyon nüfusu olan Sırbistan’da mayıs ayında 20’lere kadar düşen Covid-19 vaka sayısı, son günlerde 300’ü aştı. Sırbistan’da Covid-19 nedeniyle can kaybı temmuz ayının ilk haftasında çift haneli rakamlara da ulaşınca halk hükümete tepki gösterdi.

Binlerce kişi meclis binası önüne yürüyerek hükümeti protesto etti. Artan tepkiler üzerine Cumhurbaşkanı Aleksandır Vuçiç ülke genelinde yeniden karantina ilan etmek zorunda kaldı.

Vucic’in Belgrad’da hafta sonu boyunca sokağa çıkma yasağı uygulanacağını açıklamasının ardından binlerce kişi önceki gün akşam saatlerinde meclis binası önünde toplanarak kararı protesto etti.

Meclis binasına girmeye çalışan göstericiler ile polis arasında arbede yaşanırken göstericiler, gece boyunca süren protestonun ardından polisin güç kullanması üzerine geri çekildi. Protestolarda 43 polis ve 17 gösterici yaralandı, 23 kişi gözaltına alındı.

Sırbistan’da 17 bini aşkın Covid-19 vakası görülürken, şu ana kadar 300’ü aşkın kişi hayatını kaybetti.