‘Kadirova’nın cesedindeki ikinci deliğin sebebi göğüs tüpü olabilir’

Nadira Kadirova
Nadira Kadirova

AKP’li vekil Şirin Ünal’ın evinde şüpheli bir şekilde hayatını kaybeden Nadira Kadirova’nın cesedinde ikinci bir kurşun deliğinin olduğu iddia edilmişti. Cesede ait fotoğraflarda görülen deliğin göğüs tüpü nedeniyle açılmış olabileceği belirtiliyor.

23 yaşındaki Özbekistanlı Kadirova, yaklaşık bir yıldır çalıştığı Şirin Ünal’ın evinde 23 Eylül akşamı şüpheli bir şekilde hayatını kaybetmişti.

Kalbinin üzerinde kurşun deliği bulunan Nadirova’nın ölümü, kayıtlara intihar olarak geçmişti. Genç kadının ölümüne sebep olan kurşun, Ünal’ın Beretta marka silahından çıkmıştı.

Ölümünün ardından memleketinde toprağa verilen genç kadının kalbinin üzerinde ikinci bir kurşun deliği olduğu yönünde iddialar ortaya atılmıştı.

DW Türkçe’nin Özbekistan polis kaynaklarından aktardığına göre toprağa verilmeden önce Kadirova’nın cenazesini yıkayan kadınlar, ikinci kurşun deliğini gördüklerini ifade etmişti.

Ortaya atılan bu iddiaların ardından Kadirova’nın cinayete kurban gitme olasılığının yükseldiği belirtilmişti.

DW Türkçe’den Tunca Öğretin’in haberine göre, Kadirova’nın, olayın yaşandığı akşam üzerindeki kıyafetlerde yapılan incelemede muğlak bazı ifadeler bulunuyordu. Kıyafetin sol göğüs hizasından giren kurşunun yeri detaylıca anlatılırken, girişin olduğu bölümde silah artıklarının tespit edildiği belirtiliyordu.

Adli Tıp Uzmanı Şebnem Korur Fincancı

Adli tıp uzmanı Şebnem Korur Fincancı, silah artığının yakın mesafeden atış yapıldığını gösterdiğini söylüyordu. Ancak rapor, ikinci bir delikten daha bahsediyordu. Bunun için de şu ifadeler kullanılıyordu: “Kıyafetin, ikinci deliğin olduğu bölümünde silah artığına rastlanmamıştır.” Buradaki şüpheli ifade ise ikinci deliğin yerinin tam olarak gösterilmemesiydi. Fincancı’ya göre ikinci delik çıkış deliği de, bağımsız bir kurşun deliği de olabilirdi. Zira silah artığı tespit edilmemiş olması, atışın uzaktan yapıldığı anlamına da gelebilirdi.

Kadirova’nın morgda çekilmiş fotoğraflarında sol göğsünde, kalp hizasında bir kurşun girişi olduğu görülüyordu. Aynı mermi çekirdeği sol kürek kemiğinin hemen altından çıkıyor ve olay yeri inceleme tutanaklarına göre genç kadının odasındaki duvara saplanıyordu.

Fotoğrafların net bir kanıya varmaya yeterli olmadığını söyleyen Fincancı, dirsek bölümündeki kanların bir kurşun yarası olma ihtimalini güçlendirdiğini aktarıyor. Öte yandan uzman, deliğin ilk yardım ekibi tarafından Kadirova’yı hayata döndürmek için açılmış olabileceğine de dikkati çekiyor.

Göğüs tüpüyle hayata döndürmeye çalışmışlar

Kadirova’ya ait ölü muayen tutanağının ikinci sayfasında şu ifadeler yer alıyor: “21:15 sularında 112 tarafından CPR uygulanarak getirildiği, kalp damar cerrahisi ekibinin girişimi, göğüs tüpü uygulamasına rağmen döndürülemediği…”

Kadirova ailesinin avukatı Birol Öztürk, genç kadının kesin ölüm sebebinin ancak kapsamlı Adli Tıp raporu sonrasında anlaşılabileceğine dikkati çekiyor ve sonuna kadar takipçisi olacağını söylüyor. Zira Öztürk’e göre Kadirova’nın ölüm sebebinin intihar olduğunu söylemek için henüz çok erken ve elde hâlâ yeterli bulgu yok.

Yakın arkadaşı Leyla Niyazova, polisteki ifadesinde Kadirova’nın kendisine AKP’li Ünal’ın tacizine uğradığını, ailesinin yüzüne bakamayacağını ve bu nedenle intihar etmek istediğini söylemişti. Olayın yaşandığı gece ifadesi alınmayan, ancak daha sonra çalışma ve oturma izni olmadığı gerekçesiyle sokakta gözaltına alındığı sırada ifadesine başvurulan Ünal’ın evinde çalışan diğer bakıcı Khilola (Hilal) Onarboeva, artık Ünal’ın evinde çalışmadığını söylüyor.

‘Nadira’nın gelecek planları vardı’

Kadirova’nın, ölümünden kısa bir süre önce kendisine “Bilmediğin çok kötü şeyler oldu. Artık ailemin yüzüne bakamam” dediğini aktaran Hilal, bundan başka bir şey bilmediğini söylüyor.

DW Türkçe, Kadirova’nın erkek arkadaşı ile de yüz yüze görüştü. Ölümüne dek genç kadınla beş ay boyunca ilişki yaşayan genç adam, gözleri dolarak Kadirova’yı şöyle anlatıyor: “Çok iyi insandı. Kazandığı tüm parasını ailesine gönderirdi. Şirin Ünal’dan bahsederken ‘Şirin Abim’ derdi. Ağzından ona dair hiç kötü bir şey duymadım.” Buna rağmen genç adama göre Kadirova intihar edecek biri değildi. Hayatı ve yaşamayı çok seviyordu. 20’li yaşlarındaki adam “Durup dururken neden intihar etsin ki” diye de soruyor.

Kadirova’nın ölümüne dair kesin sonuç, iki ay içinde çıkması beklenen kapsamlı Adli Tıp raporu sonrasında belli olacak.