Kanada Başbakanı: Birlikte ikinci dalgayı kontrol altına almaya gücümüz var

Kanada Başbakanı Trudeau, halka seslendiği konuşmasında ülkesinin yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınında ikinci dalgada olduğunu belirterek, “Birlikte ikinci dalgayı kontrol altına almaya gücümüz var.” dedi.

Kanada Başbakanı Justin Trudeau, televizyondan ulusa seslenerek şu anda Covid-19 salgınında ikinci dalgayı yaşayan Kanada’nın ilkbahardan çok daha kötü geçebilecek sonbahar sezonunun eşiğinde olduğu uyarısında bulundu.

‘Bugünün ve yarının rakamlarını değiştiremeyiz’

Kanada’da 13 Mart’ta sokağa çıkma yasakları uygulanmaya başladığında günlük vaka sayısının 47 olduğuna, 22 Eylül Salı günü itibarıyla bu rakamın 1000’in üzerine çıktığına işaret eden Trudeau, şunları kaydetti:

“Bugünün veya yarının rakamlarını değiştiremeyiz. Onlar 2 hafta önce ne yaptığımız ya da yapmadığımızla belirlenmiş durumda. Ancak ekim ayında ve kışın olacağımız yeri değiştirebiliriz. Büyük olasılıkla Şükran Günü’nde bir araya gelemeyeceğiz. Öte yandan, Noel’de şansımızı deneyebiliriz. Birlikte ikinci dalgayı kontrol altına almaya gücümüz var.” diye konuştu.

Halka çağrı

Kanada Başbakanı Jutin Trudeau

Trudeau, halka maskelerini takmaları ve Covid-19 pozitif çıkan biriyle yakın temas edip etmediklerini öğrenmek için hükümetin uygulamasını indirmeleri çağrısında bulunurken, salgın sırasında ekonomiyi ve Kanadalıları “ne pahasına olursa olsun” destekleyeceklerini kaydetti.

Kanada’da Covid-19 nedeniyle 9 bin 243 kişi yaşamını yitirdi. Ülkede toplam vaka sayısı 147 bin 753.

AA – TORONTO