Karamollaoğlu: Asgari ücrete ‘enflasyon ayarı’ gerçeklerle bağdaşmaz

HABER MERKEZİ – Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, asgari ücrete “enflasyon ayarı” denilerek bir düzenleme getirilecekse bunun Türkiye’nin gerçekleri ile bağdaşan bir adım olmayacağına dikkat çekerek, “Ayar verilmiş enflasyon rakamları üzerinden işçiye, emekçiye asgari ücret ayarı vermeye kimsenin hakkı yoktur!” dedi.

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, gündemdeki konula ilişkin basın toplantısı düzenledi. Toplantıda konuşan Karamollaoğlu, EYT’lilerin uzun zamandır ülkenin ve kendilerinin gündeminde olduğunu belirterek, “Ama iktidarın tedbir almaya niyetli olmadığı ortada” dedi. “Sayın Cumhurbaşkanı bizzat bunu ekonomiye bir operasyon olarak görüyor. Biz bu durum karşısında şaşkınlığımızı gizleyemiyoruz” diyen Karamollaoğlu, her türlü israf ve yanlış yatırıma para bulunurken vatandaşa kaynak bulunamamasını anlamalarının mümkün olmadığını ifade etti. EYT’lilerin sorunlarının apaçık ortada olduğunu belirten Karamollaoğlu, “Mağduriyetin bir an önce giderilmesi elzemdir.” diye belirtti.

Dün 3 Aralık Dünya Engelliler Günü olduğunu hatırlatan Karamollaoğlu,“54. Hükümet zamanında Başbakanlık Özürlüler İdaresi kurulmuş, kamudaki engelli istihdam oranının yüzde 2’den yüzde 3 ‘e çıkarılması gibi ilklere imza atılmıştı. Engelli vatandaşlarımızın engellerden arındırılmış bir hayat sürmelerini temin etmek ise bugün hepimizin görevidir” dedi.

‘Asgari ücretin 2 bin 20 olması zulümdür’

Asgari ücret tespit komisyonunun ilk toplantısını yaptığını hatırlatan Karamollaoğlu, “İkinci toplantı da önümüzdeki hafta gerçekleştirilecek. Öncelikle, açlık sınırının 2.102 lira, yoksulluk sınırının 6.849 lira olduğu bir ülkede asgari ücretin 2 bin 20 lira olması tek kelimeyle zulümdür. Emeğe zülümdür, emekçiye zulümdür, insana zulümdür.” Dedi.

‘Enflasyon rakamları ayar verilmiş rakamlardır’

Asgari ücrete “enflasyon ayarı” denilerek bir düzenleme getirilecekse bunun Türkiye’nin gerçekleri ile bağdaşan bir adım olmayacağına dikkat çeken Karamollaoğlu, “Hepimiz biliyoruz ki şu an Türkiye’nin açıklanan enflasyon rakamları ayar verilmiş rakamlardır! Ayar verilmiş enflasyon rakamları üzerinden işçiye, emekçiye asgari ücret ayarı vermeye kimsenin hakkı yoktur!” diye ifade etti. Asgari ücretin her dönem açlık sınırı üzerinden pazarlık konusu edilmesinin kendilerini üzdüğünü belirten Karamollaoğlu, “Açlık sınırı üzerinden ücret almaya zorlayan bir hükümet ailelerin geçim derdi ile hiç ilgilenmiyor demektir.” diye ifade etti. “Asgari ücret yoksulluk sınırında olmalıdır” diyen Karamollaoğlu, enflasyondan arındırılmış yüzde 7 gibi rakamlar verilebileceğini ifade etti.

Kanal İstanbul projesine de değinen Karamollaoğlu, “Bugün Türkiye’nin meselesi Kanal İstanbul değil ‘Kalan İstanbul’dur’. İstanbul’un devasa problemleri ortadadır. Trafik, artan nüfus, estetiği bozan yüksek binalar ve en önemlisi uzmanların sürekli uyardığı Büyük İstanbul Depremi. Bu problemler bir an evvel çözülmesi gerekirken Kanal İstanbul projesinde ısrar etmek akıl karı değildir.” diye kaydetti.

Projeyle ilgili bir takım tehlikelere uzmanlar tarafından dikkat çekildiğini ifade eden Karamollaoğlu, “Ben iktidarın bugüne kadar uyguladığı ekonomi ve yatırım politikalarını yeniden gözden geçirmeye davet ediyorum.” diye kaydetti.