Kemal Türkler katledilişinin 40’ıncı yılında anıldı

DİSK’in kurucusu Kemal Türkler, katledilişinin 40’ıncı yılında mezarı başında anıldı.

DİSK Genel Başkanı Çerkezoğlu, Türkler’in ilkelerine sadık kalarak işçi mücadelesini büyütecekleri sözünü verdi.

Uğradığı suikast sonucu yaşamını yitiren DİSK’in kurucusu ve ilk Genel Başkanı Kemal Türkler, 40’ıncı ölüm yıldönümünde İstanbul Topkapı Mezarlığı’ndaki mezarı başında anıldı. Anmaya Türkler’in kızı Nilgün Soydan, DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu ile konfederasyona bağlı sendikaların yöneticileri ve siyasi partilerin temsilcileri katıldı. 

Mezarlığın girişinden toplananlar buradan toplu olarak Türkler’in mezarına kadar yürüdü. Yol boyunca “Kemal Türkler ölümsüzdür”, “İşçilerin birliği sermayeyi yenecek” sloganları atıldı.

‘Buraya matem tutmaya gelmiyoruz’

Daha sonra Türkler’in mezarına gelindi. Anma saygı duruşu ile başladı. Anmada ilk olarak konuşan DİSK Genel Sekreteri Adnan Serdaroğlu, Türkler’in “Benim mezarıma geldiğinizde ağlayan yüzlerle gelmeyin, işçilerden iyi haberlerle gelin” sözlerini hatırlattı. Serdaroğlu, “Bizler de buraya matem tutmaya gelmiyoruz. Bizler buraya faşist katiller tarafından öldürülen Kemal Türkler’i unutmadığımızı ve her türlü olumsuz şartlara rağmen gün geçtikçe daha fazla sayıyla onu anmaya geldiğimizi göstermeye çalışıyoruz.” dedi.

DİSK Genel Sekreteri Adnan Serdaroğlu

‘İşçiler yoğun saldırı altında’

Türkler’in bıraktığı mirasın üzerine yeni şeyler koymaya çalıştıklarını belirten Serdaroğlu, “Belki size işçilerden iyi haber getiremiyoruz. Çünkü işçiler bugün hem kapitalizm hem de kapitalizmi iştahla uygulayan siyasi iktidarın çok yoğun bir saldırısı altında. Ama bizler bu saldırılara karşı artık nasıl davranılması gerektiğini Türkiye işçi sınıfına öğrettik.” şeklinde konuştu.

Türkler’in kızı Nilgün Soydan ise, yaptığı konuşmasında kendilerini yalnız bırakmadıkları için herkese teşekkür etti. 

Çerkezoğlu: 40 yılık neo-liberalizm öyküsü iflas etti

Daha sonra konuşan DİSK Genel Başkanı Çerkezoğlu, geçen 40 yılın insanlık tarihi açısından küçük fakat bir ülkenin mücadele örgütünün yaşamı açısından son derece önemli olduğunu dile getirdi. Çerkezoğlu, Türkler’in 80 darbesine giden günlerde katledildiğinin altını çizerek, “Tüm dünyada ve Türkiye’de görülen en saldırgan kapitalist düzenin inşa edilmeye başlandığı bir sürecin içerisine girdik. Bugün artık genel başkanımıza bütün acılarla, zorluklarla yaşanan bu 40 yıllık sürecin sonuna geldik.” dedi.

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu

Mevcut sistemin tüm dünyada işçi sınıfına, kadınlara, gençlere vaat edeceği hiçbir şeyi kalmadığını vurgulayan Çerkezoğlu, “Bu düzen artık bütün dünya halklarına açlık yoksulluk, kadın cinayetleri dışında iyi olan, güzel olan hiçbir şey vaat edemiyor. 40 yıl kolay geçmedi ama 40 yıllık neo-liberalizm öyküsünün artık iflas ettiği bir dönemdeyiz.” dedi.

‘Bedeli ne olursa olsun mücadeleyi omuz omuza büyüteceğiz’

Türkler’in huzurunda bir kez daha söz verdiklerini belirten Çerkezoğlu, şöyle konuştu: “DİSK olarak bütün gücümüzle birlik ve bütünlük içerisinde sizin DİSK’i kurarken kuruluş bildirgesine yazdığınız ilkeler, yani işçi sınıfının hak ve çıkarlarından başka hiçbir kaygı taşımadan devletten, sermayeden ve bütün siyasi partilerden bağımsız olarak sadece kendi üyelerimiz değil, bütün Türkiye işçi sınıfının ve dünya işçi sınıfının mücadelesinin bir mevzisi olarak DİSK’i geleceğe taşıyacağız. Bu ceberut iktidar karşısında bedeli ne olursa olsun, ölümü de göze alarak bu mücadeleyi sonuna kadar hep birlikte omuz omuza büyüteceğimize bir kez daha söz veriyoruz.” 

Yapılan konuşmalar sonrası Türkler’in kabrine karanfiller bırakılmasıyla anma sona erdi.

MA – İSTANBUL