Kerestecioğlu: Yüzde 70’le seçilen oda yönetimlerinden neden rahatsızsınız?

HDP Ankara Milletvekili Filiz Kerestecioğlu, yüzde 52.6 ile Cumhurbaşkanı seçiminin normal kabul edildiğini buna karşın yüzde 70’le seçilen oda yönetimlerinden neden rahatsızlık duyulduğunu sordu.

HDP Ankara Milletvekili Filiz Kerestecioğlu

HDP Ankara Milletvekili Filiz Kerestecioğlu, meslek örgütlerinin hedef alınmasına ilişkin Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay tarafından yanıtlanması TBMM başkanlığına soru önergesi verdi.

Kerestecioğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile AKP Siyasi ve Hukuki İşlerden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı’nın Meslek Odalarının seçim sistemlerinin değiştirilmesine yönelik bir düzenlemenin hazırlığı içinde olduklarını kamuoyuyla paylaştığını hatırlattı. Kerestecioğlu, bu düzenlemenin hedef aldığı TMMOB, TTB ve Türkiye Barolar Birliği’nin özelleştirmelere, rant politikalarına ve antidemokratik uygulamalara karşı bilimden, insandan, doğadan ve barıştan yana bir geleneği yıllar boyunca korumuş, kamu kurumu niteliğinde Anayasal özerk meslek kuruluşlar olduğuna dikkat çekti.

Meslek örgütlerinin seçim sistemlerinde değişiklik hazırlığının amacının bu kurumları işlevsiz hale getirmek olup olmadığını soran Kerestecioğlu, “Meslek odası seçimlerinde oy kullananlar, istedikleri takdirde farklı listelerdeki adayları seçebiliyor iken ‘nispi temsil’ dayatmasının amacı nedir?” dedi.

Ne parlamenter sistemde ne de Cumhurbaşkanlığı sisteminde partilerin aldıkları oy oranında hükümette temsil edilmediğine dikkat çeken Kerestecioğlu, bu sistemin neden meslek örgütlerine dayatıldığını sordu. Kerestecioğlu şu soruları yöneltti:

“Bu sistemin daha demokratik olduğu öne sürülüyorsa partilerin aldıkları oy nispetinde Bakanla temsil edilmesi için Anayasa ve ilgili Kanunlarda değişiklik yapmayı da düşünüyor musunuz?

İTO’nun dikkat çektiği gibi, siyasi parti başkanının yüzde 52,6 oyla Cumhurbaşkanı seçilip bütün ülkeyi yönetmesi ‘normal’ ise yüzde 70 oyla seçilen hekimlerin kendi meslek odalarını yönetmesinden niçin rahatsızlık duyulmaktadır?

Cumhurbaşkanlığı seçim sisteminde yüzde 50+1 oy alma şartının kaldırılmasının aynı dönemde gündeme getirilmesindeki çelişki hakkında görüşünüz nedir?

Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliği (TÜRMOB) yönetimi oluşumunda benzer bir değişikliğe gidilmiş, birçok oda bu nedenle seçim krizi yaşamış, uzun süre başkan seçilememiştir. Diğer meslek örgütlerine de aynı işlevsiz sistem dayatılarak çalışmaları engellenmeye mi çalışılmaktadır?”