Kod 46 ile işten çıkarılan Angel Halı işçileri: Hırsız değiliz

Angel Halı’da Kod 46 ile işten çıkarılan işçiler, “hırsız değiliz” diyerek, kazanana kadar mücadeleye devam edeceklerini belirtti.

Antep Başpınar Organize Sanayi Bölgesi’nde (OSB) bulunan Angel Halı’da Kod 46 ile işten çıkarılan işçiler, fabrika önünde açıklaması yaptı. Çok sayıda işçinin katıldığı açıklamaya, Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Tekstil İşçileri Sendikası Antep Bölge Temsilcisi Mehmet Türkmen’de destek verdi. “Kod 29 zulmü yeni kodlar ile devam ediyor”, “Direne direne kazanacağız” ve “Hırsız değil işçiyiz” dövizlerinin taşındığı açıklamada konuşan Türkmen, işçilerin maruz bırakıldığı haksız uygulamalara karşı mücadelelerini sürdüreceklerini belirtti.

Angel Halı’daki işçilerin “hırsızlık iftirası” ile Kod 46 ile işten çıkarıldığını hatırlatan Türkmen, Kod 29’un farklı suçları niteler halde kodlara bölündüğünü söyledi.

Seyirci mi kalınacak?

Yetkililere seslenen Türkmen, “Yasa ve Anayasa’yı ayaklar altına alan, 63 işçinin ekmeğiyle oynayıp, yasal haklarını gasp edip, bir de üstüne iftira atarak onurlarını lekelemek isteyen bu patrona ‘dur bakalım, burası dağ başı mı?’ diyecek ve hesap soracak mısınız? Yoksa Yasin Kaplan’da ve Güven Boya’da olduğu gibi bu kentin işçisi olan ve bu ülkenin yurttaşı olan 63 işçinin haklarının çiğnenmesine, ekmeğiyle ve onuruyla oynanmasına seyirci mi kalacaksınız?” diye sordu.

Sık sık mücadele vurgusu yapan Türkmen, “Dün Yasin Kaplan’da, Güven Boya’da, bugün Angel Halı’da yaşanan yarın başka fabrikalarda da yaşanabilir. Tüm işçiler örgütlenmeli ve hakları için mücadele etmeli” ifadelerini kullandı.

Kazanana kadar mücadele

İşten çıkarılan Müslüm Güneş ise, pandemi kısıtlamaları nedeniyle daha önce fabrika önüne gelemediklerini belirtti. İşverenin kısıtlamalardan kaynaklı “Bunlar seslerini çıkaramayacak” dediğini kaydeden Güneş, “Birliğimizi bozmadık, bozmayacağız. Gerekirse yarın da, öbür gün de, daha sonra da buraya gelip hakkımızı arayacağız. Kazanana kadar mücadele edeceğiz” dedi.

Açıklama işçilerin “Angel Halı işçisi hırsız değildir”, “Direne direne kazanacağız” ve “Angel Halı şaşırma sabrımızı taşırma” sloganlarıyla son buldu.

MA / ANTEP