KESK yürüyüşünü Ankara’da tamamladı

Üyelerine yönelik baskı, ihraç ve sürgünleri protesto için İstanbul’dan Ankara’ya başlattığı yürüyüşü tamamlayan KESK’lilerin, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı önünde açıklama yapmaları engellendi.

KESK Eş Genel Başkanı ve kendisi de KHK’lı olan Aysun Gezen, görüşmek istedikleri Bakanlığın kapılarının kapalı olduğunu belirterek, “Neyden korkuyorsunuz?” diye sordu.

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) ve bağlı sendika yöneticilerinin üyelerine yönelik baskı, ihraç ve sürgünleri protesto için 24 Mart’ta İstanbul’da başlattıkları Ankara yürüyüşü tamamlandı. Kocaeli, Yalova, Bursa ve Kocaeli’de yürüyüşe devam eden KESK yöneticileri, bugün öğlen saatlerinde Ankara’ya ulaştı.

Bakanlık önünde yapılmak istenen açıklamaya izin verilmedi

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bir dosya vermek ve ardından bakanlık önünde açıklama yapmak isteyen heyete polis izin vermedi. Bakanlığa 500 metre uzaklıkta durdurulan heyetten bir grubun Bakanlığa dosya sunmasına izin verildi. KESK Eş Genel Başkanı Aysun Gezen polisçe durduruldukları noktada basın mensuplarına açıklama yaptı.

‘Çalışma Bakanlığı neyden çekiniyor?’

Kanun Hükmünde Kararname (KHK) “zulmüne” karşı 3 gündür yolda olduklarını belirten Gezen, “3 gündür geçtiğimiz tüm illerde bu kanunsuzluğu anlatıyoruz ve bizim muhatabımız olan Çalışma Bakanlığının önüne gitmemiz Ankara’da bir kez daha engellendi. Çalışma Bakanlığı neyden çekiniyor. İtibarının sarsılacağını mı düşünüyor. Eğer itibar kazanmak istiyorsanız emekçilerin hakkını verin.” dedi.

Yürüyüşlerinin aynı zamanda temel insan hak ve özgürlükleri için olduğunu belirten Gezen, “Yürüyüşümüz milletvekilliklerinin keyfi hukuksuz düşürülmesine karşıdır, parti kapatma davalarına karşıdır. Vergilerimizin AKP vekilinin özel kalemi özel aracında kokain çeksin diye harcanmasından bıktık.” diye konuştu.

‘Arkadaşlarımız sürgünle karşı karşıya’

Üzerlerindeki baskıların sadece KHK’lar olmadığına dikkat çeken Gezen, şunları ifade etti:

“Bu örgüt sürgünleri yaşıyor. Neden yaşıyor sizinle paylaşalım. Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikamız dedi ki, İstanbul Büyükşehir Belediyesi kaybedildikten sonra oradaki kadrolara hiçbir uzmanlığı olmayan, TCDD kültürünü bilmeyen insanları getirip TCDD’nin başına koydunuz cinayetler işleniyor. Ulaşım cinayetleri. Biz bu özelleştirmelere karşıyız dedi arkadaşlarımız. Bugün hepsi sürgünle karşı karşıya.”

Aynı şeyin PTT için de geçerli olduğunu belirten Gezen, “Ulaşım Bakanlığı’ndaki iki iş kolumuzda biz bu sorunu yaşıyoruz. Görüşmek istediğimizde Bakanlığın kapıları kapalı. Neyden korkuyorsunuz?” diye sordu.

KESK Eş Genel Başkanı Aysun Gezen

‘Bir gün önce 6 kadın öldürüldü’

KHK’lar ile Cumhurbaşkanı kararnamesi ve kararlarıyla halkın iradesinin çiğnenerek bir sürü karara imza atıldığını belirten Gezen, bunlardan bir tanesinin de İstanbul Sözleşmesi’nin feshedilmesi kararı olduğunu söyledi. Gezen, kadınların köleleştirildiğini, erkeklerin mülkü gibi görüldüğünü belirterek, şöyle konuştu:

“Sen git evde çocuk bak, engelli bak, yaşlı bak, hasta bak. Böylelikle sermaye de devlet de kendine düşen maliyetleri sıfırlıyor. Daha bir gün önce bu ülkede 6 kadın öldürüldü. LGBTİ+’lere ayrımcılık kullanan dili asla kabul etmiyoruz. Biz bu ülkede tüm farklılıklarımızla, eşit özgür bir arada barış içinde yaşamak istiyoruz.”

Yeni1Mecra