KESK’ten ‘baskılara karşı’ Ankara’ya yürüyüş kararı

KESK, üyelerine yönelik baskı, ihraç ve sürgünlere karşı İstanbul’dan Ankara’ya yürüyüş kararı aldı. 

Fotoğraf: yenisoluk.com

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), üyelerine yönelik baskılara karşı İstanbul’dan Ankara’ya yürüyüş kararı aldı. KESK Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyeleri ile bağlı iş kollarındaki MYK üyelerinin katılacağı yürüyüş, 24 Mart saat 10.00’da İstanbul Beşiktaş’ta bulunan Cevahir İş Merkezi önünden başlayacak.  

Daha sonra saat 12.30’da Kadıköy Rıhtım’da yapılacak açıklamayla İstanbul’dan yola çıkacak olan KESK’liler, sırasıyla Gebze, Kocaeli, Yalova, Bursa ve Eskişehir’den Ankara’ya gelecek. 

Yol güzergahlarında emekçiler ve toplumsal muhalif kesimlerle buluşmalar gerçekleştirecek olan KESK, 26 Mart’ta Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı önünde yapılacak açıklamayla eylemini sonlandıracak.

‘OHAL süreci fiilen devam ediyor’

Eylem kararına ilişkin değerlendirmelerde bulunan KESK Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik, 15 Temmuz darbe girişiminden bu yana çok yoğun hak ihlallerinin yaşandığını belirtti. İlan edilen Kanun Hükmünde Kararnamelerle (KHK) 130 bine yakın kamu emekçisinin hukuksuz bir şekilde işten çıkartıldığını hatırlatan Bozgeyik, 2018 yılında sonlandırılan OHAL sürecinin fiilen devam ettiğini söyledi.

KESK Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik

‘Bir çok hakkımız ortadan kaldırıldı’

Çalışma hakkı başta olmak üzere birçok çok hakkın ortadan kaldırıldığına dikkat çeken Bozgeyik, şunları ifade etti:

“Özellikle çalışma hakkı, sendikal örgütlenme hakkı, toplantı ve gösteri hakkı, düşüncelerimizi ifade etme haklarımız ilgili de çok yoğun kısıtlama ve yasaklamalarla karşı karşıya kaldığımızı ifade edebilirim. Bu baskılar sadece bizim değil, AKP ile MHP’ye itiraz eden herkese var. KESK’in başlatmış olduğu bu eylem kamu emekçilerinin taleplerini ifade eden bir yürüyüş gibi algılansa da aslında uzun süreden bu yana devrede olan bu baskıcı otoriter rejimin uygulamış olduğu anti demokratik uygulamalara karşı, hukuk arayışıdır.”

MA – ANKARA