Kılıçdaroğlu: Camilerimizden ezan ve İstiklal Marşı sesi yükselebilir

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, cami hoparlörlerinden “Çav bella” çalınmasına tepki göstererek, “Camilerimizden ezan ve İstiklal Marşı dışında herhangi bir sesin yükselmesini asla kabul etmiyoruz.” dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 20 Mayıs günü İzmir Müftülüğünün merkezi ses sistemi üzerinden bazı cami hoparlörlerinden “Çav bella” çalınmasına ilişkin twitter hesabından paylaşımda bulundu.   

İbadet yerlerinin kutsal olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, paylaşımda şu ifadeleri kullandı: “Camilerimizden ezan ve İstiklal Marşı dışında başka herhangi bir sesin yükselmesini asla kabul etmiyoruz. İzmir’de yaşananların faillerinin bir an önce bulunmasını istiyoruz.”

Ne olmuştu?

Sosyal medyada 20 Mayıs günü İzmir’de bazı camilerin hoparlörlerinden “Çav bella” şarkısı çalındığına dair video paylaşılmıştı. Bunun üzerine İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı paylaşılan videoları “övücü ifadelerle sosyal medya hesaplarından paylaşanlar” hakkında soruşturma başlatıldığını duyurmuştu.

İzmir Müftülüğü ise yaptığı açıklamada, kentin çeşitli bölgelerindeki bazı camilerin hoparlörlerinden kimliği belirsiz kişilerce merkezi sistemin frekansına korsan şekilde müdahil olmak suretiyle bir “sabotaj” gerçekleştirildiğini belirtmişti. Müftülük, konu ile ilgili gerekli suç duyurusunda bulunduklarını belirterek, gerekli incelemenin başlatıldığını belirtmişti. Müftülük yaptığı başka bir açıklamada ise tedbir amaçlı merkezi sistem uygulamasına geçici bir süreyle durdurulduğunu bildirmişti.