Kılıçdaroğlu ‘darbe’ iddialarına ilişkin konuştu

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, “darbe” tartışmalarını “yapay gündem” olarak değerlendirdi.

Kılıçdaroğlu, “Darbeyi yaparsa ordu yapar. Hulusi Akar Bey orduya sahip değil mi?” dedi.

İYİ Parti Genel Başkanı Akşener’in “memleket masası” çağrısına ise “Meclis’te olsun veya olmasın bu çağrıya ‘evet’ diyelim” diye konuştu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Youtube üzerinden yayın yapan Yeniçağ TV’de gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu, soruları yanıtladı. Anadolu Ajansı’nın geçtiği bilgilere göre; Kılıçdaroğlu, millet iktidarında yapacakları ilk 3 işin ne olacağının sorulması üzerine, ilk olarak parlamentoya siyasi ahlak yasasını getireceklerini, devlette ciddi israfın olduğunu, bunu önleyeceklerini söyledi.

Koronavirüsle mücadele sürecinde herkesin fatura ödediğini, fatura ödemeyen tek kesimin dolarla ihale alanlar olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, devlette saydamlığı ve hesap verebilirliği sağlayacaklarını söyledi. Kılıçdaroğlu, üçüncü olarak ise güçlü bir demokratik parlamenter sistem oluşturacaklarını, bunu dayatmayla değil toplumsal mutabakatla gerçekleştireceklerini dile getirdi.

‘Akşener’in çağrısı çok önemli’

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in “memleket masası” çağrısına ilişkin değerlendirmesi sorulan Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

“Meral Hanım’ın çağrısını çok değerli buluyorum ama bu çağrıyı keşke Meral Hanım yerine daha önceden Erdoğan yapsaydı. Buna hepimiz giderdik. Erdoğan bu çağrıya büyük bir ihtimalle uymayacak zaten. Erdoğan gelir veya gelmez, buradan ben de bütün siyasi partilerin genel başkanlarına çağrı yapmak isterim. Meclis’te olsun veya olmasın bu çağrıya ‘evet’ diyelim. Telekonferans ile bir araya gelebiliriz. Daha yararlı olması için basına kapalı bir şekilde oturup konuşabiliriz.” 

‘İktidar tam bir bunalım içinde’

İktidarın tam bir bunalım içinde olduğunu söyleyen Kılıçdaroğlu, “Kayınpeder ile damat devleti yönetiyor. Kayınpeder ile damat kime ne veriyor, kimden ne alıyor, hangi kararları alıyorlar kimse bilmiyor. Liyakat tasfiye edilmiş durumda. Freni patlamış bir kamyonda yokuş aşağı hep beraber gidiyoruz.”  şeklinde konuştu.

Darbe tartışmaları

Son günlerde gündemde olan “darbe” tartışmalarına ilişkin soru üzerine Kılıçdaroğlu, yapay bir gündemle karşı karşıya olduklarını söyledi. Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu: “Darbeyi kim yapar? Darbeyi yaparsa ordu yapar. Hulusi Akar Bey orduya sahip değil mi? Orduya sahiptir. Orduya sahip değil, böyle bir olay varsa Hulusi Akar’ı alsın yerine başka birisini getirsin yani darbeyi önleyecekse ne yaparsa yapsın.” 

Erken seçim

“Erken seçim” konusu hakkında da konuşan Kılıçdaroğlu, “Erken seçim yapar mı yapmaz mı buna kararı Erdoğan verecek. İster yapar ister yapmaz. Biz yarın sabah erken seçim olacakmış gibi sahada çalışıyoruz, sivil toplum örgütleri ile konuşuyoruz.” dedi. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin “Şimdi artık üç hilalin zamanı geldi, tek başına iktidar olma zamanı geldi” sözlerinin sandığı göstermek anlamına geldiğini belirten Kılıçdaroğlu, “Sonra süratle bu düzeltildi. Sandığı göstermedik, o anlama gelmesin gibilerden.” dedi.

‘5 maskeyi vatandaşa dağıtamadılar’

AK Parti Hükümeti’nin bazı sözler verdiğini, bunlardan birinin de maske dağıtımı olduğunu hatırlatan Kılıçdaroğlu, “5 tane maske dağıtamayan iktidara iktidar mı denir. Fabrikada üretilen 5 maskeyi vatandaşa dağıtamadılar.” diye konuştu.

‘Erdoğan’ın da AK Parti’nin de oyları düşmeye başladı’

Cumharbaşkanı Erdoğan’ın da AK Parti’nin de oylarının düşmeye başladığını ifade eden Kılıçdaroğlu, “Düşmeye başlayınca bir sürü senaryolar… Bu darbe senaryoları da bunlardan birisi. Televizyonlara insanları çıkarmaya başladılar. Asarız, keseriz demeye başladılar. Bütün mesele şu, güven veren, vatandaşı kucaklayan, vatandaşın sorunlarına kilitlenen bir iktidara ihtiyacımız var.” dedi.

‘Bilim Kurulu’nun bir sözcü seçmesi lazım’

Yeni tip koronavirüsle (Covid-19) mücadele sürecinde Bilim Kurulunun aldığı kararlara herkesin uymasını gerektiğini belirten Kılıçdaroğlu, “Hangi önlemlerin alınması yönünde karar verecek olan Bilim Kurulu. Bilim Kurulunun bir sözcü seçmesi ve açıklamaları Bilim Kurulu sözcüsünün yapması lazım. Bilim Kurulunun hangi kararları aldığını ben bilmiyorum. Bakan, Erdoğan ve bir de Bilim Kurulu üyeleri biliyor.” dedi.