Kobanê soruşturmasında 17 siyasetçi tutuklandı

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü “Kobanê soruşturması” kapsamında 9 gün gözaltına tutulan 20 siyasetçiden 17’si tutuklandı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen “Kobanê soruşturması” kapsamında HDP eski MYK üyesi ve milletvekillerinin de aralarında bulunduğu 20 siyasetçinin dün savcılıkta başlayan ifadeleri gece yarısı sona erdi. Tutuklanmaları talebiyle mahkemeye sevk edilen siyasetçilerden Sırrı Süreyya Önder, Gülfer Akkaya ve Altan Tan adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Mahkeme, HDP Kars Belediye Eşbaşkanı Ayhan Bilgen, HDP MYK üyesi Alp Altınörs, HDP Dış İlişkiler Komisyonu üyesi Nazmi Gür, eski milletvekilleri Emine Beyza Üstün, Ayla Akat Aka, Emine Ayna, eski HDP MYK üyeleri Bircan Yorulmaz, Berfin Özgü Köse, Dilek Yağlı, Can Memiş, Günay Kubilay, Bülent Parmaksız, Pervin Oduncu, İsmail Şengün ve Cihan Erdal, eski HDP Genel Saymanı Zeki Çelik, HDP RTÜK üyesi Ali Ürküt’ün tutuklanmasına karar verdi.

Avukatlar, mahkeme salonuna girmeden hakim kararı okudu. Avukatlar ve adliyede bulunan milletvekilleri bu duruma “Savunma susmayacak”, “HDP susmadı susmayacak” sloganları atarak, tepki gösterdi. 

Tutuklamaya ‘kaçma şüphesi’ gerekçesi

Avukatların alınmadığı salonda siyasetçilerin yüzüne okunan tutuklama kararında, “Atılı suçlar için kanunda ön görülen cezanın alt ve üst sınırı dikkate alındığında, hayatın olağan akışı içinde kaçma şüphesi oluştuğu” ve “Şüphelilerin salıverilmesi halinde dosya kapsamında ifadelerine başvuruların tarafların beyanlarına etki edebilmesi ihtimalinin varlığı” gerekçe gösterildi. Kararda, ayrıca tutuklama tedbirinin ölçülü olduğu savunuldu.

Avukatlar ve milletvekilleri darp edildi

Kararın açıklanmasının ardından avukatlar müvekkillerine ihtiyacı olan eşyalarını ulaştırmak istedi. Ancak adliye koridorunda barikat kuran polisler, avukatlara fiziki müdahalede bulundu. Bunun üzerine milletvekilleri de polis barikatını aşarak, tutuklanan siyasetçilere ulaşmak istedi. Polis avukatlara ve milletvekillerine fiziki şiddet uyguladı. 

Adliye önünde açıklama

Kararın ardından HDP milletvekilleri, Ankara Adliyesi C Kapısı önünde açıklama yaptı. HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Tülay Hatimoğulları, şunları söyledi: “Arkadaşlarımıza bayat yemek verildi. Arkadaşlarımıza eşyalarını dahi vermemize müsaade edilmedi. İşte AKP-MHP’nin kurduğu tek adam rejiminin sivil görünümlü polis eliyle darbesini bir kez daha yaşadık. Bizler dün de yılmadık, bugün de yılmayacağız. İster Meclis’te ister belediyelerimize ister halk örgütlülüklerimize müdahale etsinler, biz taviz vermeyeceğiz. HDP kazanacak, demokrasi güçleri kazanacak. AKP-MHP iktidarı tarihin çöplüğüne gömülecektir.” 

Ankara Adliyesi önündeki açıklamanın ardından polis gruba müdahale etti

Açıklamanın ardından polis milletvekillerinin de aralarında bulunduğu gruba müdahale etti. Milletvekilleri ve polis arasında yaşanan gerginlik sonrası, grup “Direne direne kazanacağız” sloganlarıyla adliye önünden ayrıldı.

MA – ANKARA