Kobanî iddianamesi avukatların protestosuyla okunuyor

Kobanî Davası’nda usule ilişkin itirazda bulunan avukat Mesut Beştaş, dosyanın mükerrer olduğunu belirterek, birleştirme talebinde bulundu.

Mahkeme heyeti, avukatların taleplerini reddetti, iddianame avukatların protestosu altında okunuyor.

Kobanî Davası, verilen bir saatlik aranın ardından devam etti. 28’i tutuklu 108 ismin yargılandığı dava, avukatların usule itirazlarıyla devam etti. Avukat Mesut Beştaş, “Öncelikle şunu ifade etmekte yarar görüyorum. Bu dosyaya konu olayların ortaya çıkarılması için biz avukatları olarak çok istekliyiz. Ama biz buna karşılık dosyanın kapsamında olan olayların gerçekliğinin ortaya çıkarılması karşısında birçok bariyerin olduğunu görüyoruz. Nitekim olayların açıklığa kavuşturulması yöntemleri ifade edilmiş ama bugüne kadar adım atılmamıştır.” dedi. 

‘Adil yargılama hususundaki endişelerimiz arttı’

Beştaş, dava dosyasının açıklığa kavuşmasının heyete nasip olması temennisinde bulunarak, şunları söyledi: “Biz usulün uygulanması açısından bütün müdafileri temsilen bazı arkadaşlardan sizinle görüşmek için istekte bulunduk. Bu görüşmenin asıl amacı olayın açıklığa kavuşturulmasında müdafi, müdahil, iddia makamı ve mahkemenin hukuk temelinde iş birliği yapmasına yönelikti. Ancak sabahtan bu duruşmaya girerken, bir kısım avukatın içeriye bile girmelerine izin verilmedi. Bununla birlikte hiçbir müdafiye bu dosyaya dair fikrine izin verilmedi. Bu çerçevede biz sayın mahkemenizin şu ana kadar ki yaklaşımlarının bizim arzuladığımız ölçekte adil yargılama hususundaki endişelerimizin arttığını söylemek isterim.”

‘Soruşturmanın ilk açılan dosya ile birleştirilmesi gerekiyor’

İddianameye geçilmeden önce dosyaya ilişkin itirazlarını da dile getiren Beştaş, şöyle devam etti:

“Bunlar da birinci derece sorumlu olarak sizin ve aynı zamanda usulün uygulanması hakkında ilgililerin söz hakkının tanınmamasıydı. Bir diğer şey bizim tarafımıza iddianamenin tebliğ edildiği tutanağa geçildi. Biz isterdik ki yapılan her işlem, burada hukuka hakkaniyete hizmet edecek her cümle tutanağa doğru geçsin. Ancak bunu da görmedik. Mevcut tebliğ edildiği söylenen 3 bin 600 küsur sayfadan bu iddianameye konu edilemeyecek birçok husus mevcut. Kimseyi usul hükümlerine boğma niyetinde değilim. Ancak bir şahıs hakkında herhangi bir soruşturma başlatıldığında bu soruşturma kovuşturma aşamasına geçildikten sonra aynı olaya ikinci kez bir soruşturma başlatılamaz; yani mükerrer yargılama daha yargılamanın ilk günü bitirilmesi gereken bir usul kuralıdır. Bu çerçevede velev ki gözden kaçmış ise de usul açısından ilk açılan soruşturma kovuşturma aşamasına geçmiş ise soruşturmanın ilk açılan dosya ile birleştirilmesi gerekiyor” diye konuştu.

‘Siyasi saikler tavsiye aracı olarak mahkemenin önüne geçmiştir’

İddianamenin 6-8 Ekim protestoları esas alınarak yapıldığını ifade eden Beştaş, “Bu olaylarla ilgili açılmış birçok dava vardır. Bu davalar açılmışken, bize göre siyasi saikle gerçekleştiği tartışmasız olan ve mahkeme kararıyla yine siyasi saikler tavsiye aracı olarak kullanılmak üzere mahkemenin önüne geçmiştir.” dedi.

Bu çerçevede iddianamenin okunmasına geçilmeden önce daha önce hakkında soruşturma açılmış, kovuşturmaya dönüştürülmüş müvekkillerle ilgili tefrik kararı verilerek ilk dosyalarına gönderilmesi gerektiğini belirten Beştaş, “Gerek soruşturma aşamasında gerekse şu an yürüttüğümüz kovuşturma aşamasında adil yargılama koşullarını ortadan kaldıran uygulamalarla karşı karşıyayız. En fazla biz değil, müvekkillerimiz bu uygulamalarla karşı karşıya.” diye konuştu.

‘Demirtaş’a söz verilmesini talep ediyoruz’

Hiçbir müdafinin yargılananlardan daha fazla bu dosyayla ilgili bilgi sahibi olamayacağına vurgu yapan Beştaş, “Bu uygulamaları ifade etmek için biz müvekkilimiz Selahattin Demirtaş’ın söz almak istediğini biliyoruz bu nedenle bir kısmı belki de hakimin reddini de kapsayacak şekilde gerekçelerini sunması için müvekkile söz verilmesini talep ediyoruz.” dedi.

Mahkeme Başkanı: Biz de korkmuyoruz

Beştaş’ın konuşmasını kesen mahkeme başkanı, “Siz diyorsunuz ya ‘biz kimseden korkmuyoruz’ neyse ki bizde kimseden korkmuyoruz. Açık olarak deklare ediyoruz” dedi. 

Söz alan Demirtaş’ın avukatı Mahsuni Karaman, müvekkiline söz verilmesini ve onun itirazlarının ardından taleplerini dile getireceklerini söyledi. Figen Yüksekdağ’ın avukatı Ezgi Güngördü de, “Hem sabahki tutumunuza hem de yaşanan usulsüzlüklere dair Sayın Yüksekdağ da söz alacak. Akabinde biz avukatlar olarak söz alacağız. Bundan sonraki duruşma düzeni için de sizinle uzlaşılan doğrultuda, yani bu doğrultuda devam etmesini istiyoruz” şeklinde konuştu.

Bu sırada mahkeme başkanı HDP Şırnak Milletvekili Hüseyin Kaçmaz’ın duruşma salonunda görüntü çektiğine dair tespit yapıldığını belirterek, tutanaklara geçirdi. 

‘Bu tutumun yargılamaya katkı sunması mümkün değil’

Eski DBP Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel’in avukatı Cemile Turhallı Balsak, müvekkilinin itiraz ve taleplerinin dinlenmesini talep ederek, şunları ifade etti:

“Tutumunuza dair itirazlarımız var. Bunları tabi akış içerisinde ifade etmeye çalışacağız. Tutuk incelemesi yaptığınız sıradaki tutumunuz ile şimdiki tutumunuz aynı değil. O günkü tutumunuzun dışında bir tutumla karşı karşıyayız. Bugün tanımadığımız, bilmediğimiz ve hakikaten nezaket sınırlarının eşiğini öngöremediğimiz bir tutumla karşı karşıyayız. Bu tutumun yargılamaya katkı sunması mümkün değil. Bu şekilde sizin başkan sıfatıyla bu heyete başkanlık etmenizin bir anlamı olmayacaktır.”

Avukatların talepleri reddedildi

İddia makamı, avukatların taleplerinin reddedilmesini ve iddianamenin okunmasını talep etti. Heyet, avukatların taleplerini reddederek, siyasetçilerin reddi hakim talebinin gerekçesinin yazılı olarak beyan edileceğini belirtti. Mahkeme iddianamenin okunması safhasına geçilmesi gerektiğini belirtti. İddianamenin okunmaya başlamasıyla, duruşma protestolarla devam ediyor.

Avukatların, reddi hakim talebi üzerine konuşma yapmaları için Yüksekdağ, Demirtaş ve Tuncel’in söz almalarına dair talepleri de reddedildi. Yüksekdağ ve Demirtaş, SEGBİS bağlantısından “söz istiyorum” yazılı kağıtları gösteriyor. Mahkeme salonundan alkışlı protestolar yükseliyor.

MA – ANKARA