Koronavirüse dikkat çeken doktor hayatını kaybetti

Çin’de koronavirüs salgını nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 637’ye ulaştı.

Koronavirüs salgınına ilk kez dikkati çeken Doktor Li Wenliang da, hastalardan birinden bulaşan koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti.

Doktor Li Wenliang

Çin’de her geçen gün yeni tip koronavirüs (2019-nCoV) salgınında hayatını kaybedenlerin ve virüsten etkilenenlerin sayısı artıyor. Çin’de koronavirüs tehlikesine ilk kez dikkati çeken 34 yaşındaki Doktor Li Wenliang, 12 Ocak’ta hastalardan birinden koronavirüs kaptığı şüphesiyle müşahede altına alındı.

Salgına ilk kez dikkat çeken doktor hayatını kaybetti

1 Şubat’ta koronavirüsü taşıdığı açıklanan Doktor Wenliang müşahede altında tutulduğu hastanede hayatını kaybetti. Çin devlet televizyonu ve Dünya Sağlık Örgütü doktorun hayatını kaybettiğini duyurdu.

Vuhan’da bir hastanede görev yapan doktor Wenliang, ilk kez 2019 Aralık’ta yerel bir deniz ürünleri pazarında SARS benzeri bir virüsün ortaya çıktığını, arkadaşlarının yer aldığı mesajlaşma grubunda duyurdu.

Vuhan polisi doktor hakkında soruşturma başlatmıştı

Dotor Wenliang, mesajlaşma grubundaki paylaşımında, yeni tip koronavirüsten etkilenen 7 hastanın karantinaya alındığını belirterek salgın tehlikesine erkenden dikkati çekmek istedi. Ancak Vuhan polisi, bunu engelleyerek söz konusu paylaşımın ardından Wenliagn hakkında soruşturma başlattı.

Doktor Li Wenliang – @wangfan09251223

Doktor Wenliagn’ın hasta olmadan önceki ve hastalandıktan sonraki durumuna ilişkin çektiği fotoğraflarını twitterda paylaşmıştı.

Çok sayıda kişi twitterda üzüntülerini dile getirerek Wenliagn’a salgına karşı çabaları için teşekkür etti. “Hatırlanacaksın” denilerek Wenliang’ın fotoğrafları paylaşıldı.

DSÖ: Çalışmaları için minnettarız

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), doktor Wenliang’ın ölümünün ardından twitterda paylaştığı mesajda, “Doktor Li Wenliang’ın ölümünden son derece üzgünüz. Hepimiz onun 2019nCoV konusundaki çalışmaları için minnettarız.” ifadelerine yer verdi.

Anadolu Ajansı’nın geçtiği bilgilere göre; Ulusal Sağlık Komisyonu (NHC) ülke geneline yayılan salgına ilişkin açıklama yaptı. Açıklamaya göre, ülke genelinde koronavirüs salgını nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 636’sı Çin ana karasında biri Hong Kong’da olmak üzere 637’ye yükseldi.

31 bin 161 kişi virüs teşhisi konuldu

Virüs teşhisi koyulan kişi sayısı 4 bin 821’inin durumu ağır olmak üzere 31 bin 161’e, virüs taşıdığından şüphelenilenlerin sayısı 26 bin 359’a çıkarken, müşahede altına alınanlar ise 186 bin 45’e ulaştı. Tedavisinden sonra taburcu edilen hasta sayısı da 1540 oldu.

Salgında son 24 saatlik tablo

Ayrıca, son 24 saatte 73 kişinin daha hayatını kaybettiği ve 3 bin 143 yeni vaka tespit edildiği bildirildi.

Can kayıplarının 69’u koronavirüsün merkez üssü olan Hubey eyaletinde olurken, Cilin, Hınan, Guangdong ve Haynan eyaletlerinde ise birer kişi hayatını kaybetti.
Salgın nedeniyle çok sayıda hava yolu şirketi Çin’e uçuşlarını askıya alırken, bugüne kadar Çin dışında Filipinler’de bir kişi yeni tip koronavirüsten yaşamını yitirdi.

Yeni tip koronavirüs

Virüs, ilk olarak Hubey eyaletine bağlı Vuhan kentinde 12 Aralık’ta tespit edilmişti. Vuhan Belediyesi Sağlık Komisyonu, 31 Aralık’ta kentteki Huanan Deniz Ürünleri Pazarı ile teması bulunan 27 kişide daha “gizemli” hastalığın görüldüğünü açıklamıştı. Bunun üzerine pazarı kapatmıştı.

Virüsün kısa sürede Vuhan’dan diğer kent ve eyaletlere sıçraması nedeniyle 22 Ocak’tan bu yana başta Vuhan olmak üzere Hubey eyaletine bağlı 17 kentte toplu ulaşım durdurulmuştu. Kentlerin nüfusu 50 milyonu buluyor.