Koronavirüse karşı cezaevlerindeki tedbirler Meclis’te

HDP Milletvekili Kemalbay, koronavirüs salgınına karşı cezaevlerinde hangi tedbirlerin alındığına ilişkin Meclis’e önerge verdi.

Kemalbay, “Tutuklu, hamile, bebekli ve hasta mahkumların acil tahliyelerini planlamak üzere hukuki bir çalışma var mıdır?” diye sordu.

HDP İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay, koronavirüs salgınına karşı cezaevlerinde ne tür tedbirler alındığına ilişkin Meclis’e soru önergesi verdi. Kemalbay, önergenin Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’ün yazılı olarak yanıtlamasını istedi. Önergenin gerekçesinde Türkiye’de toplam 220 bin kapasiteli 355 cezaevinin olduğunu belirten Kemalbay, cezaevlerinin 2020 verilerine göre toplam 282 bin 703 mahpus ile çok yüksek bir noktaya ulaştığına dikkat çekti.

‘Bin 334 ağır mahpus bulunuyor’

Kemalbay, İHD Genel Merkezi’nin 2019 yılında yaptığı bir açıklamada cezaevlerinde 457’si ağır olmak üzere bin 334 hasta mahpusun bulunduğunun paylaşıldığını hatırlattı. Kemalbay, uzmanların ölümle sonuçlanacak vakaların en fazla kronik hastalığı olanlarda, yaşlılarda ve bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde ölüme sebebiyet verdiğini vurgulandığına dikkat çekti.

Kemalbay, önergede cezaevlerinde koronavirüs salgınına karşı hangi tedbirlerin alındığına dair bazı sorular şöyle;

1- Cezaevlerinde 60 yaş üstü, hasta, hamile ve bebekli vb. üzere riskli grupta olan tutuklu/hükümlü sayısı kaçtır? Bu tutuklu/hükümlülerin Covid-19 virüsü salgınına karşı korunmasına yönelik hangi tedbirler alınmıştır?

2- Yaşam hakkını ve yaşam yükümlülüğünü yerine getirmek adına tutuklu, hamile, bebekli ve hasta mahkumların acil tahliyelerini planlamak üzere hukuki bir çalışma var mıdır?

3- Cezaevi revirlerinde, kampüs hastanelerinde kaç adet corona virüs tanı kiti mevcuttur? Mevcut değilse neden?

4- Cezaevlerinde mahpuslara yönelik olarak corana virüs taraması yapılmış mıdır? Tarama yapılmış ise tespit edilmiş herhangi bir vaka var mıdır?

5- Cezaevlerinde görev yapan yönetici, doktor, sağlık çalışanı ve mahpuslarla devamlı iletişim içinde bulunan ceza infaz koruma memurlarına yönelik olarak sürekli corona virüsü taraması yapılmakta mıdır?

6- Cezaevi personeli ya da cezaevi tedarikçileri arasında toplu ulaşım kullanan var mıdır? Toplu taşıma kullanılması durumunda cezaevlerinin salgına karşı korunması nasıl sağlanacaktır?

7- Cezaevi revirleri, kampüs hastaneleri salgına karşı yeterli donanıma sahip midir? Kampüs hastanelerinde yoğun bakım ünitesi, ventilatör ekipmanı, tanı kiti var mıdır? Var ise sayısı kaçtır? Bulunmuyor ise süratle yeterli donanıma kavuşturulmasına yönelik ne tür çalışmalarınız olacaktır?

9- İlaçlar ve yoğun bakım ünitelerinde sayısı artan ihtiyaçları karşılamak üzere hazırlık yapılmış mıdır?

10- Cezaevlerinin bulunduğu illerde olası başvurular için hastanelerde yeterli sayıda yoğun bakım ünitesi, ventiletör ekipmanı, tanı kitleri olup olmadığına dair bir araştırma yapılmış mıdır?

11- Cezaevlerinde bu koşulların nasıl sağlanacağına, olası acil bir müdahalenin nasıl yapılacağına dair Bakanlığınızca bir planlama yapılmış mıdır?

12- Basında yer alan Van Yüksek Güvenlikli Cezaevinde mahpusların kurum idaresinden talep etmelerine rağmen kolonya, dezenfektan ve eldiven verilmediği iddialarına yönelik olarak Bakanlığınızca herhangi bir araştırma ve soruşturma yapılmış mıdır?

13- Ana dili Kürtçe, Arapça vd. olan mahpuslara anadillerinde bilgilendirme yapılmakta mıdır?

15- Besin değeri yüksek ücretsiz gıda tedariki ve hijyen malzemelerinin süratlı bir şekilde ücretsiz sağlanması konusunda çalışmanız var mıdır?

16- Karantina koşulları insan hakları ilkelerine ve evrensel hukuk kriterlerine göre düzenlenmiş midir?

17- Corona virüs salgını döneminde cezaevindeki yurttaşlarımızla aile, avukat görüşmesi gibi ihtiyaçlarını karşılamaları için telefon görüşmelerinin artırılması ve SEGBİS vb. modern yöntemlerin kullanılması gibi alternatif iletişim yöntemleri üstünde bir çalışmanız var mıdır?