Koronavirüsten ölenlerin sayısı 909’a yükseldi

Çin’de yeni ismi ‘Koronavirüs zatürresi (NCP)’ olarak duyurulan salgında hayatını kaybedenlerin sayısı 909’a yükseldi.

Sadece bir günde 97 kişi hayatını kaybetti.

Çin’de yeni tip koronavirüs (2019-nCoV) salgını yayılmaya devam ediyor. Ulusal Sağlık Komisyonundan yapılan açıklamada, Çin genelinde yeni ismi “yeni koronavirüs zatürresi” (NCP) olarak duyurulan salgın nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 909’a yükseldi.

Virüsten etkilenenlerin sayısı ise yaklaşık 6 bin 500’ünün durumu ağır olmak üzere 40 bin 171’e ulaştığı bildirildi.

Açıklamada, virüs bulaştığı durumu şüpheli olan kişilerin sayısının 23 bin 589, NCP teşhisli hastalarla temas ettikleri gerekçesiyle müşahede altına alınan kişi sayısının da 187 bin 518 olduğu belirtildi. Çin ana karasının dışında vaka sayısı Hong Kong Özel İdari Bölgesi’nde 36’ya çıkarken, Makau Özel İdari Bölgesi’nde 10 olarak kaydedildi.

Bir günde 97 ölüm

Çin genelinde 97 kişinin daha hayatını kaybetmesiyle NCP salgını nedeniyle 24 saatte en yüksek can kaybı yaşanırken 3 bin 62 yeni NCP vakası saptandı. Bugüne kadar ölümlerin 871’i salgının merkez üssü Hubey eyaletinde yaşandı.

3 bin 283 kişi taburcu edildi

Ayrıca merkeze doğrudan bağlı kentlerde Pekin ve Çongçing’de 2’şer, Şanghay ve Tiencin’de birer kişi yaşamını yitirdi. Guangşi Cuang Özerk Bölgesi ve Hong Kong Özel İdari Bölgesi’nde 1’er kişi NCP nedeniyle öldü. Bugüne kadar NCP’den taburcu edilenlerin sayısı da 3 bin 283 olarak bildirildi.

Can kaybı SARS’ı geçti

Dünyada 2002-2003’de ortaya çıkan SARS salgınında Dünya Sağlık Örgütünün verilerine göre, çoğunluğu Çin’de olmak üzere 774 kişi hayatını kaybetmişti. NCP, SARS’ın yaklaşık bir yılda neden olduğu can kaybını bir ay gibi kısa sürede geride bıraktı.
Çin’in Hubey eyaletine bağlı Vuhan kentinde 12 Aralık 2019’da ortaya çıkan NCP salgını nedeniyle aralarında Türkiye’nin de bulunduğu birçok ülke, Çin’de mahsur kalan vatandaşlarını tahliye etmişti.

İlk olarak Vuhan’da tespit edilen NCP, kısa sürede diğer kent ve ülkelere yayılması üzerine Dünya Sağlık Örgütü “acil durum” ilan etmişti.

AA -PEKİN