Kumbaracı50’den kapanma riskine karşı ‘Duvarda İzin Olsun’ kampanyası

Kumbaracı50 sahnesi, pandemi koşulları nedeniyle kapanma riskiyle karşı karşıya kaldıklarını belirterek, “Duvarda İzin Olsun” kampanyası başlattı.

Kumbaracı50 sahnesi, salgın sürecinin sonunda sahnenin hala açık kalabilmesi için kampanyaya destek çağrısında bulundu.

İstanbul’da Beyoğlu’nun faaliyette olan en eski ikinci sahnesi olan Kumbaracı50, kapanma riskiyle karşı karşıya. Kumbaracı50, kapanma riskine karşı “Duvarda izin olsun” kampanyası başlattı. Tiyatro sahnelerinin pandemi başladığı andan itibaren ilk kapanan yerlerden olduğuna dikkat çeken Kumbaracı50, geçirilen sürecin sonunda bu kez tamamen ve dönüşsüz olarak kapanma tehlikesi ile karşı karşıya gelmiş durumda olduklarını belirtti.

’11 senedir tek gelir seyircilerin aldığı biletler’

Tek gelirini 11 senedir sadece sergilediği oyunlara seyircilerin aldığı biletlerden elde ettiğine işaret eden Kumbaracı50 sahnesi, “7 aydır kapalı ve bu süreçte devam eden sabit giderler nedeniyle de borçlar birikmeye devam ediyor.  Son sezonlar, ekonomik gidişatın getirdiği zorluklarla geçerken, dünya çapında hakim olan bir salgın, tiyatroları, fiziksel koşullar itibariyle, dönüşü olmayan bir çöküşe sürüklüyor.” dedi.

‘Birbirimize nefes olmak için oynamaya devam edeceğiz’

Sürecin sonunda sahnenin hala açık kalabilmesi için destek çağrısında bulunan Kubaracı50 sahnesi, şunları ifade etti:

“Desteğinizi; biriken kiraları, personel maaşlarını, faturaları ve vergileri ödemek için kullanacağız. Ayrıca pandemi koşullarında sahnemizi, 35 kişilik kapasiteyle açarak, -maliyeti açısından kazanç sağlama ihtimali olmasa bile- küçük oyunlarımızı, birbirimize nefes olmak ve ‘buradayız’ diyebilmek için oynamaya devam edeceğiz. Duvara bırakacağınız parmak izi, hem bizlere güç verecek hem de Beyoğlu’nda aktif olarak devam eden en eski ikinci tiyatro olan Kumbaracı50’nin bu krizi atlatmasını sağlayacak.”

Kumbaracı50 Sahnesi, kampanyayı sosyal medya hesaplarında #kumbaracı50kapanmasın, #duvardaizinolsun etiketiyle duyurdu.

Kumbaracı50 sahnesi

Altıdan Sonra Tiyatro ekibi, 10’uncu yıllarında Beyoğlu’nda, Kumbaracı Yokuşu’nda Kumbaracı50 sahnesini açtı. Kumbaracı50, kısa sürede ulusal ve uluslararası pek çok performans sanatçısının İstanbul seyircisiyle buluştuğu önemli mekanlardan biri haline geldi. Grup üyelerinin kişisel birikimleri ve 300’ü aşkın destekçinin katkılarıyla açılan Kumbaracı50 sahnesi, 220 metre karelik bir alana sahip. Teknik donanımı ve modüler seyirci platformları sayesinde 40 ila 100 seyirciyi ağırlayabiliyor.

Kumbaracı50, Altıdan Sonra Tiyatro ve grubun ürettiği 40 oyun, hem akademisyenler ve eleştirmenler hem de seyirciler tarafından çok beğenilerek toplamda 51 ödülün sahibi oldu. 10 yılda Kumbaracı50, 150’den fazla grup ile 300’den fazla oyun ve performansa ev sahipliği yaptı; IKSV ve Fringe İstanbul gibi uluslararası festivaller de dahil 55 binden fazla seyirciye ulaştı.