Kurtulan: Meclis helikopterden atılmayı araştırsın

HDP Mersin Milletvekili Fatma Kurtulan, Van’da askeri helikopterden atıldığı öne sürülen ve yoğun bakıma alınan iki kişiye yapılanların aydınlatılması için TBMM’den Araştırma yapılmasını istedi.

Osman Şiban, helikopterle götürüldükten 2 gün sonra yoğun bakımda ortaya çıkmıştı. Fotoğrafı ise daha sonra çekilebildi. Fotoğraf: MA

Kurtulan, 11 Eylül’de Van’ın Çatak ilçesindeki arazisinde çalışırken askerler tarafından gözaltına alınan ve helikoptere bindirilerek Servet Turgut ve Osman Şiban’ın 2 gün sonra 13 Eylül’de hastanede yoğun bakımda yatırıldığının ortaya çıktığını hatırlattı.

Hazırlanan raporda her iki kişiye darp yapıldığının belirlendiğini ifade eden Kurtulan, Turgut’un raporunda “İsimsiz hasta, yüksekten düşme sebebiyle getirildi. Entübe hasta” notu düşüldüğünü kaydetti. Fatma Kurtulan TBMM Başkanlığı’na verdiği Araştırma Önergesi’nde şunları dile getirdi:

HDP Mersin Milletvekili Fatma Kurtulan.

“Bahsi geçen iddiaların vahameti ortadadır. 7 çocuk babası Servet Turgut ve 8 çocuk babası Osman Şiban’ın çalıştıkları tarladan askerler tarafından alınarak askeri helikoptere bindirilerek gözaltına alınmaları, iki gün sonra bilinçleri kapalı halde yoğum bakımda tedavi altına alınacak kadar şiddete maruz bırakılmaları bir an önce aydınlatılmalıdır.”

Askeri helikopterden atılma iddiası başta olmak üzere Servet Turgut ve Osman Şiban’ın gözaltına alınma sürecinde maruz bırakıldıkları muamelelerin aydınlatılmasını isteyen Kurtulan, sorumlu kolluk hakkında gerekli yasal işlemlerin yapılmasını talep etti ve konu hakkında Meclis Araştırması yapılmasını istedi.