Kurum: Kanal İstanbul Projesi’nin ihalesini 2021 yılı içinde yapacağız

Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum, “2021 yılı içerisinde projemizin ihalesini yapacağız ve Kanal İstanbul Projesi’ni Türkiye’mize kazandıracağız” dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Kanal İstanbul Projesi’ne ilişkin, “2021 yılı içerisinde projemizin ihalesini yapacağız ve kararlı bir şekilde de inşallah Kanal İstanbul Projesi’ni İstanbul’umuza, Türkiye’mize kazandıracağız” dedi.

Çeşitli programlara katılmak üzere Kırşehir’e giden Bakan Kurum, burada basın mensuplarının Kanal İstanbul Projesine ilişkin soruları üzerine açıklamada bulundu.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Kanal İstanbul Projesi’ne ilişkin, “2021 yılı içerisinde projemizin ihalesini yapacağız ve kararlı bir şekilde de inşallah Kanal İstanbul Projesi’ni İstanbul’umuza, Türkiye’mize kazandıracağız” dedi.

Kurum, Kanal İstanbul’un şehrin su kaynaklarını yok edeceği ve nüfus yoğunluğunu arttırarak olası deprem durumunda tehlikeyi büyüteceği yönündeki eleştirileri yanıtladı.

‘Kanal İstanbul herhangi bir yoğunluk getirmeyecek’

Kurum, Kanal İstanbul Projesi’nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde, kendi talimatlarıyla hazırlıklarının yapıldığını ve bu yıl içerisinde de başlayacaklarını ifade etti.

ÇED raporu sürecini tamamladıklarını belirten Kurum, şunları söyledi:

“Üniversitelerden hocalarımızdan ve vatandaşlarımızdan gelen talepler doğrultusunda ÇED raporu süreci tamamlandı. Yine çevre düzeni planı onaylandı. 3 etap planımızı yine Kanal İstanbul güzergahı üzerinde onayladık ve yüzde 52’si yeşil alan olan İstanbul Boğazı’mızı koruma, kurtarma projesi. Yine depremle ilgili rezerv alanımızın oluşturulduğu, bölgedeki yoğunluğun dışında herhangi bir yoğunluğun bölgeye getirilmediği örnek bir şehircilik anlayışıyla ki deprem şehri İstanbul’umuza üreteceğimiz rezerv konutlarıyla da yine riskli gördüğümüz binaların dönüşümü için çok önemli bir alanı inşallah inşa edeceğiz.

‘Bilimsel raporlar su kaynaklarının giderilmediğini ispat etti’

2021 yılı içerisinde projemizin ihalesini yapacağız ve kararlı bir şekilde de inşallah Kanal İstanbul Projesini İstanbul’umuza, Türkiye’mize kazandıracağız. Kanal İstanbul Projesi gerçekten vizyon bir proje. Türkiye’yi dünyada lider bir ülke yapacak, İstanbul’umuzun marka değerine marka katacak bir projedir ve bu noktada her türlü ayrıntı, detay düşünülmektedir.”

Muhalefetin buradaki su kaynaklarının giderildiğini söylediğini anlatan Kurum, buna ilişkin bilimsel raporlarla su kaynaklarının giderilmediğini ispat ettiklerini ifade etti.

‘İstanbul’un ihtiyaçlarına cevap verecek proje’

Bakan Kurum, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Depremsellikle ilgili ‘İstanbul’a zarar verir’ dediler. Yine bunu raporlarımızla zarar vermediğini ispat ettik. ‘Yoğunluk getirir’ dediler, yine yapmış olduğumuz planlarla herhangi bir yoğunluk getirilmediğini de gösterdik ve bu anlayışla da çalışmalarımızı yapıyoruz. Planlama içerisinde yeşil alanlarını, sosyal donatılarını, üniversitelerini ayırarak İstanbul’un ihtiyaçlarına cevap verecek bir şekilde projemizi yürütüyoruz.”

Kaynak: AA