Mahkemede ‘işsizim’ diyen Kütahyalı’ya Vakıfbank’tan teminat!

CHP Milletvekili Tanal, kendisine hakaret ve tehdit ettiği gerekçesiyle tazminata mahkum edilen gazeteci Rasim Ozan Kütahyalı hakkında icra takibi başlattı.

Mahkemede “işsizim” diyen Kütahyalı’ya kamu bankası olan  Vakıfbank’tan 13 bin 620 TL’lik teminat mektubu verildi.

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, gazeteci Rasim Ozan Kütahyalı’nın kendisine yönelik tehdit, küfür ve hakaretine karşılık açtığı davadan kazandığı 6 bin liralık tazminatı hala alamadı.

Tanal, alacağın tahsili için icra takibi başlatırken, Kütahyalı ise avukatı aracılığıyla dosyayı istinafa taşıdı. Kütahyalı ayrıca, icranın ertelenmesine yönelik de Vakıfbank’tan aldığı 13 bin 620 TL tutarındaki teminat mektubunu İcra Mahkemesine sundu.

Kütahyalı tarafından ibraz edilen teminat mektubu, İcra Hakimi tarafından kabul edildi. İcra takibi durdurulurken Kütahyalı hakkındaki tazminat dosyasına ilişkin yargı süreci ise devam ediyor.

Teminat mektubu bankaya ödeme zorunluluğu getiriyor

Teminat mektubuyla, borçlunun alacaklıya karşı olan taahhüdü garanti altına alınıyor. Borçlunun taahhüdünü yerine getirmediği durumlarda ise garantör sıfatıyla bankaya kayıtsız şartsız ödeme zorunluluğu getiriliyor.

Bu şekilde Kütahyalı’ya 13 bin 620 TL’lik teminat mektubu veren Vakıfbank, CHP’li Tanal’ın tazminata mahkum ettiği Kütahyalı’ya kefil olmuş oluyor.

Kütahyalı’nın süreç bitiminde borcunu ödememesi halinde mahkeme kanalıyla Tanal’ın alacağı ve yargılama giderleri Vakıfbank’tan tahsil edilecek.

Ne olmuştu?

Tanal, Beyaz TV’de canlı olarak yayınlanan “Dinamit” adlı programda kendisini tehdit edip küfür ve hakaret eden Sabah gazetesinin eski yazarı Rasim Ozan Kütahyalı aleyhinde tazminat davası açmıştı. İstanbul Anadolu 25. Asliye Hukuk Mahkemesi, Tanal’ı haklı bularak Kütahyalı’yı 6 bin TL ödemeye mahkum etmişti.

Davanın karara bağlandığı son duruşmada savunma yapan Kütahyalı’nın avukatı Engin Dilmaç, “Davacı tarafın talep ettiği tazminat miktarı fazladır. Davanın açıldığı tarihte müvekkil çalışmakta ise de şu anda çalışmamaktadır. Koşullar değişmiştir. Davanın reddini talep ediyoruz” demişti.

Kütahyalı Boşnaklara hakaret ettiği için Beyaz TV’deki program kadrosundan çıkarılmıştı.