Mahpus hayatı yaşayan çocuklar için kanun teklifi

HDP Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, anneleriyle birlikte cezaevlerinde kalan çocukların mahpus hayatı yaşadığını belirtti.

Gergerlioğlu, çocuğun üstün yararı gözetilerek, anneleriyle birlikte uygun apart dairelerde kalmalarına ilişkin TBMM’ye kanun değişikliği teklifi verdi.

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, “5275 sayılı Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı” hakkında Meclis’e kanun değişikliği teklifi verdi. Kanun teklifinin gerekçesinde, 2020 yılı sonu itibariyle 800’den fazla çocuğun annesiyle birlikte cezaevinde kaldığı belirtildi.

‘Cezaevlerinin çocuklar için uygun ortam olmadığı gözükmekte’

Bilimsel çalışmalardaki bulgulara göre 0-6 yaş arası dönem çocukların psikososyal ve bedensel gelişiminin temelinin atıldığı dönem olduğuna vurgu yapılan önergede, “Cezaevlerinde anneleriyle beraber kalan çocukların bulunduğu ortam ve gelişim seyri beraber değerlendirildiğinde cezaevlerinin çocuklar için uygun bir ortam olmadığı net bir şekilde gözükmektedir.” denildi.

‘Çocuklar mahpus hayatı yaşıyor’

Anneleriyle birlikte cezaevinde kalmak durumunda olan çocukların mahpus hayatı yaşadığının belirtildiği önergede, şunlar aktarıldı:

“Birçok cezaevinde havalandırma uygulaması nedeniyle çocukların sıklıkla hastalanması yanı sıra, yatak problemi, yetersiz beslenme, oyuncak problemi, her cezaevinde kreş olmaması, sağlık sorunu olduğunda annenin çocuğuna refakat edememesi vb. koşullar, çocuk için ciddi sonuçlar doğurabilmektedir.”

‘Uygun apart dairelerde kalmaları gerekir’

Çocuk Hakları Sözleşmesi’ne atıfta bulunulan önergede, sözleşmeye taraf devletlerin çocuğun sağlıklı gelişimi için gerekli tüm önlemleri almakla yükümlü olduğu hatırlatıldı. Önergede, 18 ila 72 aylık çocuk sahibi olan kadın tutuklu ve hükümlülerin çocuğun üstün yararı gözetilerek çocuklarını psiko-sosyal açıdan uygun apart dairelerde kalmaları gerektiği ifade edildi.

MA – ANKARA