‘Mahpuslar, ücretsiz verilmesi gereken dezenfektanları 15 TL’ye satın alıyor’

Hasan Akbaş

ANKARA – Sincan 2 Nolu F Tipi Cezaevi’nde bulunan hükümlü mahpus Fuat Parlak, Koronavirüs önlemlerinin uygulanmadığını, kendilerine koruyucu malzeme verilmediğini, koğuşlara dezenfektan dağıtılmadığını ve kantinden 15 TL’ye satın aldıklarını bildirdi. Aynı zamanda vegan olan Parlak, idarenin vegan beslenmeyi anlayamadığını ve bu yüzden tüm mahpuslara verilen ya da vejetaryen olarak seçilen yemeklere maruz bırakıldığını aktararak durumun düzeltilmesini istedi.

Cezaevlerinde Koronavirüse ilişkin tedirgin hava hâkimiyetini sürdürürken vaka sayıları da açıklanmaya başlandı. Cezaevlerinde Koronavirüs tedbirlerine ilişkin dün açıklamalarda bulunan Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, 4 ayrı cezaevinden 120 tutuklu ve hükümlüye Koronavirüs bulaştığını açıklamıştı.

Gül: Hijyen malzemeleri ücretsiz verilmeye devam ediyor

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, adalet hizmetlerinde Kovid-19‘a karşı alınacak tedbirlerle ilgili video konferans yöntemiyle yapılan koordinasyon toplantısının ardından açıklamalarda bulunmuştu. HABER

Gül, mahpuslara dezenfektan dağıtımı ile ilgili ise, “Her tutuklu ve hükümlüye hijyen malzemeleri düzenli ve bedelsiz olarak verilmeye devam ediyor” açıklamasında bulunmuştu. Yaklaşık 5 aydır Sincan 2 Nolu F Tipinde hükümlü Fuat Parlak ise yakınlarına gönderdiği mektupla hijyen koşullarının oluşturulmadığını, dezenfektanı para ile satın aldıklarını bildirdi.

‘Dışarıda anlatıldığı gibi ücretsiz değil’

yeni1mecra‘ya paylaşılan mektubunda Parlak, konuya ilişkin şunları yazdı: “Test yapılmıyor. Ateş ölçer yapılıyor. Yine iki-üç günde bir kendilerinin temas ettiği kapıların dış yüzeylerine dezenfektan sıkıyorlar. Bu kadar. Yani bunlardan başka önlem adına başka bir şey yok. Tabi gardiyanlar eldiven, maske, galoş kullanıyorlar. Hücreyi kendimiz sürekli yıkayıp, temizliyoruz. Dışarıda anlatıldığı gibi ücretsiz dezenfektan gibi bir şey yok. İlk zamanlar kantine dezenfektan (el) geldi. Ama tabi ücretle satılıyor. 100 ML’si 15 TL’ye satılıyor. Çok işlevsel değil. Bize maske ve eldiven satışı da yasak. Yine tüm pandemi süresince bir kez bir su bardağını geçmeyecek şekilde sıvı sabun dağıtımı yaptılar. Zaten üç katını 5 TL’ye biz satın alabiliyoruz. Öyle önlem adına spesifik bir durum yok”.

‘Kendimiz önlem almaya çabalıyoruz’

Cezaevinde aynı hücrede kaldığı arkadaşıyla her şeyi sürekli yıkadıklarını, titiz davrandıklarını, imkanlar dahilinde önlem aldıklarını belirten Parlak,”Bir şey olmaz diyerek davranmadan olabildiğince kendi önlemlerimizi almaya çabalıyoruz” dedi. Parlak, tedbirler kapsamında cezaevindeki tüm sosyal aktivitelerin ve kursların da askıya alındığını aktardı.

‘Burada “vegan” kelimesini bile duymamışlar’

Temsili Fotoğraf – AA

Kendisinin vegan olduğunu ve cezaevine getirildiği günden beri beslenme sorunu yaşadığını bildiren Parlak, “Henüz beslenme sorunuma çare bulamadım. Burada vegan kelimesini bile duymamışlar. Dilekçe de verdim ancak bir sonuç alamadım” ifadeleriyle durumu anlattı. Durumu bildirmesine rağmen, yemeklerin ya normal mahpuslara verilen yemeklerden ya da vejetaryen olarak gönderildiğini bildiren Parlak, imkan dahilinde kantinden kendi satın aldığı sebze ve meyve ile beslenmeye devam ettiğini belirtti. Bu sürecin Koronavirüs tedbirleri doğrultusunda kantin alışverişlerini de geciktirdiğini aktaran Parlak, bağışıklığını korumak ve sağlıklı kalabilmek adına bu sorunun çözülmesini istedi.