Meclis’te HSK’ye atanacak 7 üye seçildi, HDP seçime katılmadı

Meclis Genel Kurulu’nda HSK’ye atanacak 7 üye 21 aday arasından seçimle belirlendi. HDP, liyakata dayanmayan seçim sistemini protesto ederek Genel Kurul’u terk etti.

Meclis Genel Kurulu, Hakimler Savcılar Kurulu’na (HSK) atanacak 7 üyeyi seçti.  Meclis’te 21 adaydan 7 üye seçimle belirlendi. HSK’nin yeni üyeleri; Ergün Şahin, Hamit Kocabey,  Aysel Demirel, Bilal Temel, Ömür Topaç, Sinan Esen ve Cumhur Şahin oldu.

HSK seçimlerini protesto eden HDP, Meclis Genel Kurulu’nu terk etti

Halkların Demokratik Partisi (HDP), Hakimler ve Savcılar Kurulu’na (HSK) seçilecek 7 üyenin Meclis Genel Kurulu’ndaki seçimini protesto etti. HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç, seçimden geri çekilmelerinin nedenini şöyle açıkladı: “Bu seçime katılmayacağız. HSK üye seçiminin ilk kez Meclis’te yapılması önemli, bağımsız ve tarafsız bir yargı mekanizmasına ulaşmak için önemli. Çünkü şu anda bağımsız bir yargı yok. Bu şekilde demokratik bir usulde seçim yapılmasını dile getirdik ancak öyle olmadı. Bunu komisyonda dile getirdik. Olması gereken, başvuran adayların incelenmesi ve seçimlerin en demokratik yöntemle yapılmasıydı ama öyle olmadı. Kapalı kapılar arkasında yapıldı.

Siyasi bagajlarını yanında taşıyan isimler aday yapıldı. Liyakat olmadı. HSK ve yargı açısından baktığımızda son derece sıkıntılı bir döneme bir kez daha imza atılmış olacağını düşünüyoruz. Bu konuda sadece iktidarın değil, muhalefetin de yanlış bir tutumunun olduğunu düşünüyoruz. Seçimlere katılmıyoruz. Bunun önemli bir vicdani sorumluluk olduğunu düşünüyoruz.”

MA / ANKARA