Melih Bulu: Asla istifa etmeyi düşünmüyorum

Boğaziçi Üniversitesi’ne Rektör olarak atanan Melih Bulu istifa çağrılarına karşılık “Asla istifa etmeyi düşünmüyorum” dedi.

Bulu, öğrencilere yönelik polis müdahalesini ise “Tedbir alma zorunluluğu doğdu.” şeklinde değerlendirdi.

Fotoğraf: AA

Boğaziçi Üniversitesi’ne Rektör olarak atanan Melih Bulu’ya istifa çağrıları sürerken, Bulu çağrılara ilişkin Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Terminalinde düzenlenen Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST’in tanıtım toplantısı öncesinde gazetecilerin sorularını yanıtladı.

‘Tedbir alma zorunluluğu doğdu’

Öğrencilere yönelik polis müdahalesine ilişkin soruyu yanıtlayan Bulu, Boğaziçi Üniversitesi’nde bazı grupların protesto kültürünü aşırıya götürdüklerini iddia ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Öğrenciler başkalarının özgürlüğünü engelleyici tarzda bir duruma girdiler. Bu kapsamda da tabii ki uyarılmalarına rağmen abluka kalkmadığı için bununla ilgili bir tedbir alınma zorunluluğu doğdu. Bütün olay bundan ibarettir. Dün akşam böyle bir şey olmadığı için yine öğrenciler demokratik olarak daha önce yaptıkları protestolarını yapmaya devam ettiler. O yüzden de bu protestonun sınırını iyi çizmemiz lazım. Dün gayet iyi bir şekilde bu protestolar devam etti.”

Fotoğraf: AA

‘Asla istifa etmeyi düşünmüyorum’

“İstifa etmeyi düşünüyor musunuz? sorusuna karşılık Bulu, şunları ifade etti:

“Boğaziçi’nin paydaşlarıyla, mezunlarıyla, öğrencileriyle, hocalarıyla hatta etraftaki esnafıyla birlikte biz Boğaziçi Üniversitesi’ni çok daha iyi noktalara taşıyacağız. Boğaziçi Üniversitesi bugün de çok iyi bir yerdedir ama gerçekten dünyanın ilk 100 üniversitesi arasına sokma hedefim var. Ben bunu yapabileceğime inanıyorum 4 sene içinde. O yüzden de asla istifayı düşünmüyorum. Boğaziçi’ni de ilk 100’e sokmak için elimden geleni yapacağım.” 

“İçişleri Bakanımızın bir açıklaması olmuştu. ‘Ben bakan olduğum sürece rektörümüzün odasına girişe izin vermeyeceğim’ demişti. Bununla ilgili ne düşünüyorsunuz?” sorusuna karşılık Bulu, protestolarla karşı karşıya kalmasına çok saygı duyduğunu belirtti.

Bulu, “Çünkü kesinlikle öğrencilerimizin, hocalarımızın kendi düşüncelerini ifade etme özgürlüğü var. Şimdiye kadar da bunlarla ilgili en ufak bir karşı duruş göstermedim göstermeyi de düşünmüyorum.” dedi.

Kaynak: AA