Merkel: İdlib’de ateşkese ihtiyacımız var

Almanya Başbakan Merkel, İdlib’de ateşkese ve Türkiye sınırında bulunan yüz binlerce Suriyeli için de güvenli bölgeye ihtiyaç olduğunu belirtti.

Almanya başbakanı Angela Merkel

Almanya Başbakanı Angela Merkel, 11. Uyum Zirvesi’nin ardından basın toplantısı düzenledi. Merkel, toplantıda Türkiye-Yunanistan sınırında bulunan mülteciler ve İdlib’deki duruma ilişkin açıklamalarda bulundu.

Son günlerde yaşananların Avrupa Birliği (AB) ile Türkiye arasındaki mülteci mutabakatın ne kadar önemli olduğunu gösterdiğine işaret eden Merkel, Türkiye’nin çok sayıda mülteciyi kabul ederek önemli katkılarda bulunduğunu belirtti. Merkel, İdlib’de yaşananlardan dolayı Türkiye’deki durumun ciddi şekilde etkilendiğini söyledi.

‘Ateşkese ihtiyacımız var’

Son haftalarda Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un ve kendisinin Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşmeler yaptığını hatırlatan Merkel, “(İdlib’de) Ateşkese ihtiyacımız var. Şu anda Türkiye sınırında bulunan yüz binlerce Suriyeli için güvenli bölgeye ihtiyacımız var.” dedi.

Merkel, 3 milyondan fazla Suriyeli, yaklaşık 1 milyon Afganlı ve İranlı mülteciye ev sahipliği yapan Türkiye’deki durumun İdlib’deki gelişmelerden dolayı zorlaştığını anlayabildiğini ifade etti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı görüşmelerde, Suriye tarafındaki mülteciler için insani yardım, ateşkes ve Türkiye için ek yardım konularını ele aldığını aktaran Merkel, Türkiye Cumhurbaşkanı’nın (Avrupa’dan) yeterince destek görmediğini düşündüğünü söyledi.

‘Memnuniyetsizliğin mülteciler üzerinden gösterilmesi kabul edilemez’

Türkiye’nin ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Avrupa’dan daha çok şey beklemelerini anlayabildiğini yineleyen Merkel, ancak bu memnuniyetsizliğin mültecilerin üzerinden gösterilmesini kabul edilemez bulduğuna vurgu yaptı.

Türkiye’nin özellikle İdlib konusunda büyük bir görevle karşı karşıya kaldığını dile getiren Merkel, Türkiye ile mülteciler konusunda görüşmek gerektiğini kaydetti.

AA – BERLİN