Meteorolojiden kar ve çığ uyarısı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, ülke genelinde hava sıcaklığının azalarak mevsim normalleri altında seyredeceğini duyurdu.

Doğu Karadeniz’in iç kesimleri ile Doğu Anadolu’nun kuzey ve doğusunda çığ tehlikesi bulunuyor.

Bitlis kent merkezi – Arşiv

Meteoroloji Genel Müdürlüğünden yapılan duyuruya göre, bugün Marmara’nın doğusu, İç Ege, Doğu Akdeniz, Göller Yöresi, İç Anadolu, Karadeniz ile Doğu ve Güneydoğu Anadolu’nun yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

Yağışların, Doğu Akdeniz kıyılarında yağmur ve sağanak, Güneydoğu Anadolu’da yağmur ve karla karışık yağmur şeklinde olması tahmin ediliyor. Yağış alan diğer yerlerde kar şeklinde olması öngörülüyor. Batı Karadeniz Bölgesi, Doğu Karadeniz kıyıları, Doğu Anadolu’nun güneydoğusu ile Sakarya ve Ordu çevrelerinde yağışların kuvvetli ve yer yer yoğun kar şeklinde olması bekleniyor.

Hava sıcaklığı ülke genelinde azalacak

Marmara ile iç ve doğu kesimlerde buzlanma ve don olayı görüleceği tahmin ediliyor.
Doğu Karadeniz’in iç kesimleri ile Doğu Anadolu’nun kuzey ve doğusunda çığ tehlikesi bulunuyor. Hava sıcaklığı ülke genelinde azalarak mevsim normallerinin altında seyredecek.

Rüzgarın, İç Ege, İç Anadolu’nun güneyi, Akdeniz’in iç kesimleri ile Doğu Anadolu’nun batısında kuzey ve kuzeybatı yönlerden kuvvetli ve fırtına şeklinde esmesi bekleniyor. Doğu Anadolu’nun güneydoğusu ile Güneydoğu Anadolu’nun doğusunda rüzgarın güney ve güneybatı yönlerden fırtına şeklinde esmesi tahmin ediliyor.