Metin Göktepe Gazetecilik Ödülleri’ni kazananlar belli oldu

Gözaltında öldürülen Evrensel Muhabiri Metin Göktepe’nin anısına bu yıl 24’üncüsü gerçekleştirilen Metin Göktepe Gazetecilik Ödülleri’ni kazananlar belli oldu.

24. Metin Göktepe Gazetecilik Ödülleri’ni kazanan haberlere ait fotoğraflar Fotoğraf: Evrensel Gazetesi

Evrensel Muhabiri Metin Göktepe ve görevi başında yaşamını yitiren gazetecilerin anılarını yaşatmak, genç gazetecileri gerçekleri esas alan bir habercilik konusunda özendirmek amacıyla ilki 1998 yılında verilen Metin Göktepe Gazetecilik Ödülleri bu yıl 24’üncü kez düzenlendi.

Yazılı Haber Ödülü Gönültaş’a verildi

Bu yılki yarışmada Yazılı Haber Ödülü’nü Gazete Duvar’da 22-26 Aralık 2020 tarihleri arasında yayımlanan “İran sınırında: Kurşunlar ve kurtlar arasında” başlıklı dosya haberiyle Hale Gönültaş kazandı.

Görüntülü Haber Ödülü’ne ise 15 Aralık 2020 tarihinde yine Gazete Duvar’da yayımlanan “Hakkari’de uzaktan eğitim: Ben yetkili olsam utanırdım” başlıklı haberiyle Aynur Tekin layık görüldü.

Fotoğraf Ödülü Boğaziçi protestolarından

Fotoğraf Ödülü ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından atanan rektörü “kayyum rektör” olarak adlandıran ve kabul etmeyen Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinin 4 Ocak 2021 tarihindeki ilk protesto gösterilerinde çektiği “Başkaldırı” adlı fotoğrafı ile Zeynep Kuray’ın oldu.

Yerel Gazetecilik Ödülü Abidin Yağmur’a verildi

Yerel Gazetecilik Ödülü’nün bu yılki sahibi ise 28 Ocak-9 Şubat 2021 tarihleri arasında Güney gazetesinde “Sanayi için çiftçiyi kovacaklar”, “Rant için bizi heder edecekler”, “Halktan bahçe kaçırma”, “Yağma Mersin’in narenciyesi”, “Başkanlar neden suskun?” başlıklarıyla yayımlanan haber serisi ile Abidin Yağmur oldu.

2 jüri özel ödülü

Jüri, kamuoyuna Van’da iki yurttaşın helikopterden atılmasını duyuran ve ardından tutuklanan Mezopotamya Ajansı (MA) Muhabiri Cemil Uğur’a da Jüri Özel Ödülü verilmesini kararlaştırdı.

Fatima Çelik ve Tunca Öğreten de, DW Türkçe’de 27 Ocak 2021 tarihinde yayımlanan “Yarı aç yarı tokuz: Semt pazarlarının akşamcıları” başlıklı haberle Jüri Özel Ödülü’ne değer görüldü.

Ödül töreni 10 Nisan’da

Ödülleri, Ceren Sözeri, Celal Başlangıç, Ferhat Çelik, Güray Öz, Kumru Başer, Nazım Alpman, Özlem Akarsu Çelik ve Sevda Karaca’dan oluşan jüri belirledi.

Ödüller, Metin Göktepe’nin doğum günü olan 10 Nisan’da düzenlenecek törenle verilecek. Geçen yıl pandemi nedeniyle tören yapılamadığı için 23. Metin Göktepe Ödülleri’ni kazananlara da ödülleri bu yıl düzenlenecek törende verilecek.

Kaynak: Evrensel Gazetesi