Metropolit Yazıcı ve İbrahim’in kayıp olayı Meclis’e taşındı

HDP Milletvekili Çelik, metropolitler Pavlus Yazıcı ile Yuhanna İbrahim’in 22 Nisan 2013’te Suriye’de kaçırılması olayını Meclis gündemine taşıdı.

Çelik, kaçırılan metropolitlerle ilgili Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’nun bir girişimde bulunup bulunmayacağını sordu.

HDP Mardin Milletvekili Tuma Çelik

HDP Mardin Milletvekili Tuma Çelik, Antakya Rum Ortodoks Kilisesi İskenderun Halep Metropoliti Pavlus Yazıcı ile Süryani Ortodoks Kilisesi Halep Metropoliti Yuhanna İbrahim’in 22 Nisan 2013 tarihinde kaçırılmasına ilişkin Meclis’e soru önergesi verdi. Çelik, önergenin Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu tarafından yazılı olarak yanıtlamasını istedi.

‘Silahlı bir grup tarafından kaçırıldı’

Çelik, önergenin gerekçesinde kaçırılan Yazıcı ile İbrahim’in Halep’e doğru giderken sınırdan 20 kilometre kadar uzakta silahlı bir grup tarafından kaçırıldığını ve şu ana kadar haber alınamadığı bilgisinin aktarıldığını belirtti.

‘Davutoğlu sağ olduklarını biliyoruz demişti’

Olayın ardından dönemin Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun “Sağ olduklarını biliyoruz, kurtarılmaları an meselesi” açıklamasını yaptığını hatırlatan Çelik, “Açıklamanın ardından bölgedeki hakimiyete rağmen Türkiye hükümeti yetkilileri herhangi bir açıklama yapmadı.” dedi. Çelik, önergenin devamında şunları kaydetti:

“Ayrıca Türkiye’de yakalanan, tutuklanan ve Bakırköy 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanan Ebu Banat lakaplı Magomed Abdurahmanov’un ilk ifadesinde Suriye’de Hristiyan din adamlarını öldürüldüğünü söyledi. Dışişleri Bakanlığı da Abdurahmanov’un dava dosyasına kaçırılan metropolitlerle ilgili istihbarat bilgisi verdi. Abdurahmanov’un halen Türkiye’de tutuklu olduğu biliniyor.” Çelik, önergede şu soruların yanıtlanmasını istedi:

  1. Bakanlığınız, kaçırılan iki metropolitle ilgili bilgi sahibi midir?
  2. Bakanlığınız, kaçırılan metropolitlerle ilgili herhangi bir girişimde bulunmuş mudur?
  3. Magomed Abdurahmanov’un dava dosyasına metropolitlerle ilgili hangi bilgiyi paylaştınız?
  4. Kaçırılan metropolitlerle ilgili herhangi bir girişiminiz olacak mı?
  5. Suriye’deki Hristiyan toplumlarının durumuna dair bir bilginiz var mıdır?
  6. Magomed Abdurahmanov’un yargılamak için Türkiye’den isteyen ülke olmuş mudur?