Metropoll’den Eylül ayı araştırması: Barajı 2 parti geçiyor

Metropoll araştırma şirketi yeni araştırmalarını yayımladı. ‘Türkiye’nin Nabzı’ başlığıyla yayımladığı ankette dikkat çekici sonuçlar elde edildi.

“Bu pazar milletvekili seçimi olsa hangi siyasi partiye oy verirsiniz?” sorusunun yöneltildiği ankete göre, AKP’nin oy oranı yüzde 32.3. CHP’nin oy oranı yüzde 17,7 olurken, İYİ Parti yüzde 8.8, HDP yüzde 8.1, MHP ise yüzde 7.3 olarak kaydedildi.

Arşiv: Depo Photos

Araştırmada farklı konulara da değinildi. ‘Sizce ülke ekonomisini kim daha iyi yönetir?’ sorusuna yüzde 21.5 ile Recep Tayyip Erdoğan, yüzde 6.5 ile Mansur Yavaş yanıtı geldi.

‘Bu pazar seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz?’ sorusuna ise yanıtlar şu şekilde:

AKP: %32,3

CHP: %17,7

İYİ Parti: %8,8

HDP: %8,1

Kaynak: Metropoll

En etkili muhalefet lideri Kemal Kılıçdaroğlu

Mevcut iktidara karşı en etkili muhalefet liderinin %27 ile Kemal Kılıçdaroğlu olduğu görülmektedir. Kılıçdaroğlu’nu %22 ile Meral Akşener takip etmektedir.

Dış politikada kullanılan dil

Seçmenin %46’sı, Türkiye’nin dış politikada kullandığı dili, üslubu ve uyguladığı politikayı sorunların çözülmesi için uygun buluyor.

Türkiye’nin dış politikada kullandığı dil, üslup ve politikayı sorunların çözülmesi ve krizlerin aşılması için uygun bulanlarla bulmayanlar neredeyse yarıya yarıya bir oranla bölünüyor. %46’lık bir kitle uygun bulurken, %45’lik bir kesim de uygun bulmuyor.

Yüzde 48 Türkiye’nin dış politikasını başarılı buluyor

“Türkiye’nin Ortadoğu ve dünyadaki durumuna bakılırsa dış politikasını başarılı buluyor musunuz?” sorusuna, %48’lik bir çoğunluk, “Evet” yanıtını veriyor. %45’lik azımsanamayacak bir kitle de, “başarılı bulmadığını” ifade ediyor.

Yüzde 70 tarikat ve cemaatlerden rahatsız

Toplumun %70’i günümüzde tarikat ve cemaatlerin kamu kurumlarında organize olup kamu yönetimini etkilemeye çalıştığını düşünmektedir.

Seçmene “Günümüzde tarikat ve cemaatler, kamu kurumlarında organize olup kamu yönetimini etkilemeye çalışıyor” şeklindeki iddialara katılıp katılmadığı sorulduğunda, %70’lik bir çoğunluk katıldığını belirtmektedir. Buna karşılık, seçmenin %21’i bu iddialara katılmamaktadır.

TIKLAYIN: Metropoll: Cumhur İttifakı yüzde 36 / AKP yüzde 30

TIKLAYIN: Metropoll: Erdoğan %45 / İmamoğlu %43

TIKLAYIN: AKP ve MHP seçmeni de korona verilerine inanmıyor

TIKLAYIN: ‘AKP’lilerin yüzde 49,7’si İstanbul Sözleşmesinden çekilmeyi onaylamıyor’

Haber Merkezi – Metropoll