‘MTA arazi çalışanlarının hayatını hiçe sayıyor’

Enerji ve Maden Kamu Emekçileri Sendikası (ESM) Genel Başkanı Sağtekin, Maden Tetkik ve Arama (MTA) Genel Müdürlüğü’nün arazi çalışanlarının hayatını hiçe saydığını bildirdi.

Sağtekin, MTA’ya koronavirüs salgını sona erene kadar çalışmalarını durdurmasını, çalışanların da idari izinli sayılması çağrısında bulundu.

Afyoı’da bir maden çalışmasından Fotoğraf: Haber20Denizli Arşiv

KESK/ ESM Genel Başkanı Cemalettin Sağtekin, MTA Genel Müdürlüğü’nün devam eden arazi kamplarına ilişkin yazılı açıklama yaptı. Sağtekin, koronavirüs salgını nedeniyle tüm dünyada planlanan organizasyonlar ve yasal yükümlülüklerle süreli/süresiz ertelemelere gidildiğini belirtti. Sağtekin, Türkiye’de de pek çok kamu kurumu işverenlerinin yasal yükümlülüklerini herhangi bir cezai şarta bağlamadan ertelediğini belirtti.

‘Türkiye’nin her bölgesinde görevlendiriliyorlar’

MTA’nın arazi çalışanlarının hayatını hiçe saydığını belirten Sağtekin, MTA’nın devam eden arazi kamplarında, arazi elemanlarının birkaç günden 20 güne kadar görev emirleriyle Türkiye’nin her bölgesinde görevlendirildiğine dikkat çekti. Bu süre boyunca personelin sürekli hareket halinde bulunduğuna işaret eden Sağtekin, şunları kaydetti:

“Bir gün önce kimin kaldığını bilmediği ve her gün onlarca kişinin gelip-gittiği otel odalarında konaklamakta, her gün servisler ile onlarca kilometre uzakta bulunan çalışma sahalarına gidip-gelmekte, aynı karavanı paylaşmakta ve birden fazla kişi ile birlikte çalışmakta, sondaj lokasyonu için arazi sahipleri ile görüşülmekte, kampa ve sondaja gerekli olan malzemeler ve tamirat için esnaf ve sanayiye gitmektedirler.”

‘Çalışanların taşıyıcı olma olasılığı var’

Sağtekin, çalışanların lokantaların kapalı olduğundan paket servisleriyle sağlıklı beslenme koşullarının da bulunmadığını belirtti. Sürekli hareket halinde bulunan arazi elemanlarının olumsuz çalışma koşulları nedeniyle taşıyıcı olma olasılığına vurgu yapan Sağtekin, “Sağlıklarının tehlikeye altında olması toplum sağlığını doğrudan tehdit edecektir.” diye kaydetti.

MTA’ya arazi çalışmalarını durdurması çağrısı

“İnsan sağlığı herhangi bir ekonomik kârdan önce gelir, bu açık ve nettir. Sağlık en değerli insan hakkıdır.” diyen Sağtekin, bu nedenle MTA Genel Müdürlüğünün, arazi çalışmalarının tümünü, salgının son bulacağı tarihe kadar ertelemesini istedi.

‘Çalışanlar idari izinli sayılmalı’

Arazi personelinin ve işçilerin arazi koşullarından doğan maddi kayıplarının giderilmesini de isteyen Sağtekin, çalışanların arazi çalışmaları tekrar başlayana kadar idari izinli sayılmaları için gerekli önlemlerin alınması gerektiğini kaydetti.