Mültecilerin sınırdaki bekleyişi 18’inci gününde

Avrupa’ya gidebilme umuduyla Edirne’ye gelen mültecilerin, Yunanistan sınırındaki zor şartlar altındaki bekleyişi 18’inci gününe girdi.

Mültecilerin Kastanies-Pazarkule sınır kapısındaki bekleyişi 18’inci gününde – AA

Avrupa’ya gidebilme umuduyla Edirne’ye gelen mültecilerin Yunanistan sınırındaki bekleyişi sürüyor. Mültecilerin bazıları nehir üzerinden bazıları da karadan Yunanistan’a geçmeye çalışıyor. Sınırı geçemeyen mültecilerin ise Pazarkule-Kastanies sınır kapıları arasındaki bölgede zor şartlar altındaki bekleyişi devam ediyor.

Mülteciler yaktıkları ateşle ısınmaya çalıştı – AA

Anadolu Ajansı’nda geçen bilgilere göre; Sağanak nedeniyle derme çatma çadırlarında kalan mültecilerin eşyalarının çoğu ıslandı. Hava sıcaklıklarının aniden düşmesi de pek çok mültecinin hastalanmasına neden oldu. Hava sıcaklığının bugün düne göre daha yüksek olması bekleniyor.

Mülteciler 18 günlük bekleyişi sırasında zaman zaman, Yunanistan güvenlik güçlerinin tazyikli su, gaz bombası ve plastik mermilerle müdahalesine maruz kaldı.

Yarın kritik zirve yapılacak

Mülteciler, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Almanya Başbakanı Angela Merkel’in görüşeceği yarınki zirveye odaklandı. Erdoğan’ın ev sahipliğinde İstanbul’da düzenlenmesi planlanan liderler zirvesinin, koronavirüs salgını nedeniyle telekonferans yoluyla yapılacağı bildirilmişti.