Naci Cinisli: “Bugünkü iktidar miadını doldurdu”

İYİ Parti Milletvekili Naci Cinisli vatandaşın da yabancıların da iktidara güvenmediğine dikkat çekerek “Bugünkü iktidar miadını doldurmuştur” dedi.

İyi Parti Erzurum Milletvekili Naci Cinisli, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında, ülkenin dört bir yanını karış karış gezdiklerini, vatandaşların feryatlarını dinlediklerini kendi memleketi Erzurum Horasan’da esnafın dertlerini dinlediğini belirterek, esnaf ziyaretlerinden edindiği izlenimleri anlattı.

Naci Cinisli, konuşmasında şu değerlendirmeleri yaptı: “Sorunlar çeşit çeşit bir bölgesel sorunlar var bir de herkesin ortak sorunları var. Bu sorunlar içerisinde sosyal sorunlar var, ekonomik sorunlar var, çevre sorunları var, gençlerin güvensizlik sorunu var. Çevreyi fazlasıyla ihmal ediyoruz. Bizim anlayışımızdaki büyüme ile iktidarın anladığı büyüme çok farklı. Biz kalkınmadan bahsediyoruz iktidar büyümeden bahsediyor. Yeni açıklanan büyüme rakamlarına bakarsak bir miktar büyüdüğümüzü iddia ediyorlar. Veri siparişi verilen TÜİK rakamları bunlar. Geçtiğimiz altı senedeki kişi başına düşen milli gelire baktığınız zaman 12 bin 500 dolardan 8 bin dolara düşmüş bir milli gelirden bahsediyoruz. Bu kadar kesin bir düşüş varken nasıl büyümeden bahsedildiğini benim aklım almıyor.”

‘Partizanlık gençleri bu ülkenin vatandaşı değilmiş gibi hissettiriyor’

Cinisli, konuşmasında gençlerin sorunlarını dile getirdi: “Gençlerimiz bugün bir çıkmazda, maalesef okudukları üniversiteleri hakiki üniversite zannederek gittiler, fakat bugün yüzbinlerce işsiz genç kardeşlerimiz var. Bu kardeşlerimizin üzerinde yükler var, Kredi Yurtlar Kurumundan aldıkları borçlar var. Ülkenin içinde bulunduğu boğucu iklimden dolayı kendilerine artık ülkede yer bulamaz halde görüyorlar. En acısı kendilerinden daha az eğitim almış, daha az niteliklere sahip kendi yaşıtlarının particilik vesilesi ile önemli yerlerde işler bulmalarını gördükçe isyan eder hale gelmişlerdir. Onları partizanlık uğruna sanki bu ülkenin vatandaşı değilmiş gibi hissettirmeye kimsenin hakkı yoktur. Eşitliği getirmemiz lazım, demokratik şartları getirmemiz lazım.”

‘Esnaf utancında kepenk indirmiyor’

Esnafın ve çiftçilerin zor durumda olduğunu belirten Cinisli, “Esnaf borç içinde maalesef. Esnafımız utancından kepenk indirmiyor, içeride kimse yok, doğalgazı ödeyemez durumda. Köylerimiz boşalıyor, üretimden kopardık, çiftçinin geleceğe dair umutlarını tamamen boşa çıkardık. AK Parti döneminde bir nesil kaybettik ve tarım sektörünü kaybettik” dedi.

‘Erzurum 2012’de 51. Sıradayken 2019’da 67. Sıraya düştü’

Cinisli, seçim bölgesi olan Erzurum’un sosyal ve ekonomik sorunlarına geniş bir yer ayırdığı konuşmasında şunları söyledi: “Erzurum sosyal olarak ve ekonomik olarak gittikçe geri gidiyor. Erzurum pahalı yaşanan bir şehir, bunun sebeplerinden bir tanesi uzun süren kış aylarında yakılan doğalgaz ve elektrik giderleri. Doğalgaza son 59 günde üçüncü defa zam geldi. Bugüne kadar hizmet eden milletvekillerini belediyeyi maalesef göremiyoruz. Eğer olsaydı Erzurum 2012’de 51. sıradayken 1019’da 67’nci sıraya düşmezdi.”

Konuşmasında Erzurum’da hayvancılığın ve bilişim sektörünün desteklenmesi gerektiğini savunan Cinisli, artık köhnemiş olan havaalanı ve stadyumun modern biçimde yeniden inşa edilmesini istedi.

‘Lebalep kongreler Covid vakalarını arttırdı’

Erzurum Milletvekili Naci Cinisli, AKP Genel Başkanı Erdoğan’ın partisinin kongreleri için kullandığı “lebalep dolu” sözünü eleştirerek şu ifadeleri kullandı: “Lebalep dolu kongreler seyrediyoruz, Erzurum’da da bunlardan biri gördük. Erzurum’da onbinde 38’e kadar düşmüş covit oranı bir anda onbinde 60’lara çıktı. Sadece Erzurum’da yapılan kongre değil tabi sebep Erzurum dışındaki kongrelere Erzurumluların taşınması ve geri gelmesi de sayıyı artıran sebeplerden. Bu sorumsuz davranışlar vatandaşlarımızı incitiyor, bizler cenazelerimizi kaldıramazken cami avlularına sığmayan Ak Parti cenazeleri görüyoruz, statlara sığmayan Ak Parti kongreleri görüyoruz. Bunlar ayıp davranışlardır, buradan protesto ediyorum kınıyorum.”

‘Ovit Tüneli çıkmazda’

Cinisli, Erzurum’u Karadeniz’e bağlayan Ovit Tünelinin yapımındaki gecikmeye ve artan maliyetlere dikkat çekti: “Ovit tüneli yapımına 2012 yılında başlandı. Temel atılırken müteahhitle bir pazarlık yapıldı, 2016’da bitecek olan tünel 2015’de bitirilsin diye. Herkes çok sevindi. Türkiye’nin en uzun tüneli, dünyanın en uzun ikinci tüneli denildi. Bugün geldik 2021’e. 2015 yılında bununla ilgili bir açılış yapıldı. 2016 yılında tünelin ucunda ışık var sloganıyla Sayın Binali Yıldırım tarafından bir açılış daha yapıldı ve 2018 yılında Sayın Cumhurbaşkanı açıldı diye bu tüneli açtı; resmi bir açılış töreni düzenlendi. Ben Ovit Tünelinden geçen bir kişiyi tanımıyorum. Eğer Ovit tünelinden bir kişi varsa bana başvursun, geçtim desin. Yine anlaşmalarla inşaatı üstlenen meşhur beş müteahhitten biri maliyetleri yükseltmeye başladı. 7 milyon liralık aydınlatma maliyeti çıktı bir anda 21 milyona. Aradaki iki farklı tünel de bitirilemez oldu. Ovit Tüneli bir çıkmazdadır. Ovit Tünelinin bir an önce bitirilmesini, Erzurum’a yatırım gelmesi için lojistik avantajının artırılmasını istiyoruz.”

Yeni1Mecra