Nazlıaka’dan Danıştay’a: Siz de şiddeti tolere edilebilir mi buluyorsunuz?

CHP’li Nazlıaka, Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesi üzerinden geçen 103 günde, kadınlara ve çocuklara cinsel istismarda bulunanların cezasızlıkla, katillerin, kadına yönelik şiddet uygulayanların iyi hal indirimleriyle ödüllendirildiğini söyledi.

Nazlıaka, Danıştay’a “Siz de Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Derya Yanık gibi şiddeti tolere edilebilir mi buluyorsunuz?” diye sordu.

CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka Fotoğraf: Arşiv

Danıştay 10. Dairesi’nin, Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesine ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı’nın yürütmesinin durdurulması istemini reddetmesine tepkiler sürüyor. CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka, parti genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında, Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesinin üzerinden 103 gün geçtiğini belirtti.

‘Sözleşme uygulansaydı kadınlar göz göre göre katledilmeyecekti’

Bu 103 günde kadınlara ve çocuklara cinsel istismarda bulunanların cezasızlıkla, katillerin, kadına yönelik şiddet uygulayanların iyi hal indirimleriyle ödüllendirildiğini belirten Nazlıaka, şöyle konuştu:

“İstanbul Sözleşmesi’nin yükümlülükleri yerine getirilmiş olsaydı, kadınlar sokak ortasında göz göre göre katledilmeyecekti, kadınları katledenler cezasızlıkla ya da iyi hal indirimleriyle ödüllendirilmeyecekti, çocuğa yönelik cinsel istismarda bulunanlar, delil yetersizliği gerekçesiyle serbest bırakılmayacaktı, cinsel istismar mağduru çocuk, delil sunmak için istismarcısı ile tekrar bir araya gelip ses kaydı almaya çalışırken tekrar taciz edilmeyecekti.”

‘3 üyenin çoğunluk görüşüne 2 üye karşı oy yazdı’

Danıştay 10. Dairesinin, Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesine ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı’nın yürütmesinin durdurulması istemini oy çokluğuyla reddetmesini de eleştiren Nazlıaka, Dairenin üç üyesinin çoğunluk görüşüne, iki üyenin katılmayarak karşı oy yazdığını hatırlattı.

‘Siz de şiddeti tolere edilebilir mi buluyorsunuz?’

Nazlıaka, “Telafisi güç ve imkansız zararların doğmasına rağmen yürütmeyi durdurma kararı vermeyen Danıştay’a soruyoruz, siz de Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Derya Yanık gibi şiddeti tolere edilebilir mi buluyorsunuz? Siz de almış olduğunuz bu kararla kadına yönelik şiddetin, kadın cinayetlerinin göz ardı edilebileceğini mi düşünüyorsunuz?” diye konuştu.

Nazlıaka, iktidara gelmeleri halinde İstanbul Sözleşmesi’nin yeniden yürürlüğe girmesi için gerekli adımları atacaklarını kaydetti.

Kaynak: AA