Nepal’de Devlet Başkanı parlamentoyu feshetti

Nepal’de Başbakan Khadga Prasad Oli’nin önerisi üzerine parlamento feshedildi.

Ülkede genel seçimler 30 Nisan ve 10 Mayıs’ta iki aşamada yapılacak

Devlet Başkanı Bidya Devi Bhandari’nin ofisinden yapılan açıklamada, Bhandari’nin, Nepal Başbakanı Khadga Prasad Oli’nin önerisi doğrultusunda parlamentoyu feshetme kararı aldığı belirtildi. Açıklamada, Nepal’de genel seçimlerin 30 Nisan ve 10 Mayıs’ta iki aşamada yapılacağı kaydedildi.

7 bakan istifasını açıkladı

Parlamentonun feshedilme kararının ardından, Su Temini Bakanı Bina Magar, Turizm Bakanı Yogesh Bhattarai, Enerji Bakanı Barshaman Pun, Eğitim Bakanı Giriraj Mani Pokhrel, Tarım Bakanı Ghanashyam Bhusal, Orman Bakanı Shakti Basnet ve Çalışma Bakanı Rameshwar Ray Yadav istifasını verdi.

Bazı göstericiler kararı protesto etti

Karar protesto edildi

Bhandari’nin parlamentoyu feshetme kararı bazı göstericiler tarafından protesto edildi.

Başbakan Oil, feshedilme önerisini sunmuştu

Nepal Kominist Partisi’nin ülkeyi siyasi krize sürükleyeceğini belirten Oil, Nepal Komünist Partisi içinde büyüyen ihtilaf üzerine bugünkü Kabine Toplantısı’ndan sonra parlamentonun feshedilmesi önerisini, Devlet Başkanı Bhandari’ye sunmuştu.

Nepal Komünist Partisinde yaşanan ihtilaf

Oli, Nepal Komünist Partisinin 3 yıl önce seçimleri kazanması üzerine Başbakanlık koltuğuna oturmuştu. Nepal Komünist Partisi, o dönemde seçimleri kazanmak için eski Maocu isyancıların partisiyle birleşmişti.

Oli ile partinin eş başkanı olan Maocu isyancıların eski lideri Pushpa Kamal Dahal arasında iktidar mücadelesi yaşanıyordu. Nepal’de muhalefet, Oli’nin hükümetini “yolsuzlukla” suçluyordu. Oli hükümeti, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadele konusunda da eleştiriliyordu.

Oli, Çin’e yaklaşmak ve Nepal’in geleneksel ortağı Hindistan’dan uzaklaşmakla da itham ediliyordu.

AA – KATMANDU