Odatv’ye erişim engeli

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), Odatv’ye MİT mensubunun kimliğini yayımladığı gerekçesiyle erişim engeli getirildi.

BTK, odatv.com internet sitesine erişim engeli getirdi. Anadolu Ajansı’nın geçtiği bilgilere göre; BTK’nın Odatv internet sitesinde yer alan duyurusunda, “İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanuna” atıfta bulunuldu.

Duyuruda, söz konusu kanun kapsamında teknik ve hukuki incelemenin değerlendirildiği belirtilerek, “Değerlendirme sonucunda alınan BTK kararına istinaden ‘odatv.com’ internet sitesi hakkında idari tedbir uygulandı.” denildi.

Odatv de twitter hesabından erişim engeline ilişkin paylaşımda bulundu. Paylaşımda, 2007 yılında kurulan Odatv.com’a BTK tarafından verilen idari tedbir kararı gereği erişimin sağlanamadığı belirtildi. Paylaşımda, “Yayın hayatımızda ilk kez gerçekleşen bu duruma karşı hukuki haklarımızı sonuna kadar savunacağımızı okurlarımıza duyuruyoruz.” denildi.

Sitede, yayımlanan bir haberde, Libya’da şehit olan 2 MİT mensubundan birisinin kimliğinin deşifre edildiği iddia edilmişti. Odatv.com sitesinde yayımlanan haberle ilgili başlatılan soruşturmada gözaltına alınan Odatv Haber Müdürü Barış Terkoğlu ve gazeteci Hülya Kılınç tutuklanmıştı.

Barış Pehlivan’ın ifade işlemi sürüyor

Odatv Genel Yayın Yönetmeni Barış Pehlivan’ın da “şüpheli” olarak İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu tarafından yürütülen soruşturma kapsamında ifade işlemi sürüyor.